Trwa ładowanie...
12-10-2009 16:04

Wkrótce polski festiwal filmowy w Chicago

Wkrótce polski festiwal filmowy w Chicago
d1mn7rf
d1mn7rf

Niebawem w Chicago największy festiwal polskich filmów poza granicami kraju - Polish Film Festival in America. Będzie to już 21. edycja imprezy, potrwa od 6 do 22 listopada. Projekcje odbędą się w siedmiu głównych kinach Chicago.

Festiwal otworzą filmy „Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha i „Popiełuszko. Wolność jest w nas" Rafała Wieczyńskiego - tegoroczny festiwal nawiązuje bowiem do 20. rocznicy upadku komunizmu w Polsce. Fabuła Borucha, której akcja rozgrywa się podczas karnawału „Solidarności", zostanie pokazana 6 listopada w premierowym chicagowskim kinie AMC River East 21, zaś obraz Wieczyńskiego, który odniósł spektakularny sukces frekwencyjny w polskich kinach, chicagowska publiczność obejrzy dzień później w kinie Pickwick.

Pokaz filmu „Wszystko, co kocham" poprzedzi przedpremierowa prezentacja krótkiego filmu animowanego „Kinematograf" w reżyserii Tomka Bagińskiego, artysty świetnie znanego chicagowskiej publiczności. PFFA pokazał dotąd wszystkie obrazy znakomitego młodego filmowca, nominowanego do Oscara za głośną "Katedrę".

d1mn7rf

Z kolei przed filmem Wieczyńskiego Kinga Dębska przedstawi swój nowy obraz dokumentalny „Najbardziej lubię grać" o kilkuletnim geniuszu muzycznym z Polski Igorze Faleckim, którego wirtuozeria w grze na perkusji budzi zachwyt największych sław tego instrumentu na świecie. Sam bohater filmu wystąpi w czasie dwóch uroczystości inaugurujących festiwal ze specjalnym mini-koncertem.

W czasie uroczystości otwarcia zostaną wręczone nagrody przyznane przez Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. Są wśród nich "Skrzydła" dla polskiego filmowca za osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej odniesione poza Polską, "Złota Ciupaga" za promocję filmu polskiego w Ameryce Północnej oraz statuetka "Anioła" dla osoby szczególnie zasłużonej dla rozwoju PFFA.

W czasie festiwalu zostanie wyświetlonych prawie 70 filmów. Ze szczegółowym programem można zapoznać się na stronie: www.pffamerica.com

Festiwal odbędzie się dzięki wsparciu PISF. Impreza jest ubiegłorocznym laureatem nagrody Instytutu w kategorii Promocja polskiego filmu za granicą.

d1mn7rf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mn7rf