Trwa ładowanie...
katyń
20-04-2009 10:43

Włoski minister kultury: "Katyń" na festiwal w Wenecji

Włoski minister kultury: "Katyń" na festiwal w WenecjiŹródło: ITI Cinema
d297cnx
d297cnx

Minister kultury Włoch Sandro Bondi poprosił kierownictwo festiwalu filmowego w Wenecji, by "Katyń" Andrzeja Wajdy został zaprezentowany w czasie jego najbliższej edycji we wrześniu - podała agencja ANSA.

Włoska agencja podkreśliła powołując się na szefa resortu, że apel ten wystosował po tym, jak dowiedział się "ze zdumieniem", że film pokazywany jest we Włoszech tylko w siedmiu salach kinowych, podczas gdy w tym kraju jest ich 4 tysiące.

O kłopotach z wprowadzeniem dzieła Wajdy do kin we Włoszech opowiedział jego dystrybutor Mario Mazzarotto w wywiadzie dla "Il Giornale". Postawił w nim tezę, że film jest "niewygodny" dla włoskiej lewicy, która dominuje w kulturze. Podał też przykłady kin, których właściciele niemal w ostatniej chwili zdejmowali film z afisza. Odnotował, że "Katyń" został odrzucony przez dyrekcję festiwalu w Wenecji.

Minister Bondi oświadczył, że film Wajdy jest dziełem o "bolesnym pięknie, czymś więcej niż dokumentem historycznym o najwyższym walorze obywatelskim". Dlatego - jak poinformował -zwrócił się do szefów weneckiego festiwalu o zorganizowanie projekcji "Katynia".

- Ufam, że projekcja na festiwalu może być, jakkolwiek małym, zadośćuczynieniem dla mistrza Wajdy i uznaniem dla jego zobowiązania na rzecz głoszenia prawdy, którą często historycy i politycy ukrywali - powiedział minister kultury Włoch.

Bondi widział "Katyń" na specjalnym pokazie, zorganizowanym niedawno w Rzymie przez liderów koalicji rządowej Silvio Berlusconiego.

d297cnx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d297cnx