Trwa ładowanie...
hańba
21-05-2009 10:25

"Wojna polsko-ruska" i "Hańba" od piątku w kinach

"Wojna polsko-ruska" i "Hańba" od piątku w kinachŹródło: ITI Cinema
dtalbp6
dtalbp6

Dwie ekranizacje - "Wojna polsko-ruska" zrealizowana przez Xawerego Żuławskiego na podstawie powieści Doroty Masłowskiej, oraz "Hańba" z Johnem Malkovichem w roli głównej, według powieści noblisty Johna Maxwella Coetzee'ego trafią w piątek do polskich kin.

Książka Masłowskiej "Wojna polsko-ruska" - nazwana "pierwszą polską powieścią dresiarską" - opowiada o życiowych rozterkach i sercowych kłopotach dwudziestokilkuletniego dresiarza Andrzeja Robakowskiego o pseudonimie Silny.

W filmie Żuławskiego Silnego zagrał Borys Szyc. Silny zażywa narkotyki, rzeczywistość miesza mu się z fikcją za sprawą licznych surrealistycznych wizji. Jest antyglobalistą, przeciwnikiem amerykanizacji, nienawidzi "Ruskich".

Miłością dresiarza jest śliczna, lecz niewierna blondynka Magda (Roma Gąsiorowska), która jednocześnie kocha i nienawidzi Silnego, nieustannie nim manipuluje i wzbudza jego zazdrość. Opętany obsesyjnym uczuciem do Magdy, przepełniony złością, Silny wciąż podąża śladem dziewczyny.

dtalbp6

Na drodze tej spotyka cztery inne młode kobiety - Andżelę (Maria Strzelecka), Nataszę (Sonia Bohosiewicz), Alę (Anna Prus) oraz tajemniczą Dorotę (Dorota Masłowska). Przyjacielem, a zarazem konkurentem Silnego - między innymi w sprawach dotyczących kobiet - jest dresiarz o pseudonimie "Lewy" (w jego roli Michał Czernecki).

Dorota Masłowska (ur. 1983 w Wejherowie) napisała powieść "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" w wieku 19 lat. Książka ukazała się w 2002 r. nakładem wydawnictwa Lampa i Iskra Boża. Stała się bestsellerem, otrzymała nominację do literackiej nagrody Nike, została przetłumaczona na wiele języków, m.in. na francuski, włoski, niemiecki, angielski, hiszpański, czeski i węgierski.

Twórca ekranizacji, Xawery Żuławski (ur. 1971 w Warszawie), jest synem reżysera Andrzeja Żuławskiego i aktorki Małgorzaty Braunek.

"Hańba" ("Disgrace") to ekranizacja powieści J.M. Coetzee'ego pod tym samym tytułem. Bohater, profesor David Lurie (w jego roli John Malkovich), wykładowca literatury brytyjskiej w Cape Town, po rozstaniu z żoną wiedzie samotne życie. Jest zajęty zaspokajaniem własnych pragnień. Poezja, dobre wino i muzyka towarzyszą mu w życiu częściej niż ludzie. Jednak romans z piękną studentką uruchomi lawinę zdarzeń, w efekcie których Lurie będzie musiał przewartościować całe swe życie.

dtalbp6

Dramat "Hańba" jest wspólną produkcją Australii i RPA. Wyreżyserował go Amerykanin Steve Jacobs.

Od piątku w polskich kinach będzie można oglądać także niemiecki dramat "Obcy we mnie" ("Das Fremde in mir") w reżyserii Emily Atef. Bohaterowie, Rebecca i Julian, z niecierpliwością oczekują narodzin pierwszego dziecka. Jednak gdy przychodzi ono na świat, Rebecca zaczyna odczuwać lęk i bezsilność wobec maleńkiej istoty, która jej potrzebuje. W pewnym momencie kobieta uświadamia sobie, że staje się zagrożeniem dla własnego dziecka.

dtalbp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtalbp6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj