Trwa ładowanie...
d2eku3r
d2eku3r

Wspaniały Louis

Najnowsze informacje
3.5
(1 głos)
Oceń:
Wspaniały Louis – film opowiadający losy bezwzględnego kamienicznika Louie Kritski'ego
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2eku3r
The Super, czyli karma powraca WP Film
The Super, czyli karma powraca

The Super (Wspaniały Louis) to amerykańska komedia wyreżyserowana przez Roda Daniela. W głównej roli występuje Joe Pesci. Scenariusz stworzyła Nora Ephron we współpracy z Samem Simonem. Wspaniały Louis to ostatni film, w którym pojawił się Vincent Gardenia.

Wspaniały Louis (The Super) – opis

Główny bohater filmu The Super, Louie Kritski, to bezwzględny kamienicznik, podobnie jak jego ojciec Big Lou (w tej roli Vincent Gardenia). W swoje kamienice nie inwestuje ani centa, dlatego są w opłakanym stanie. Przypominają baraki, w których mieszkają nie tylko ludzie, ale i szczury. Mimo to pobiera od swoich lokatorów wysokie opłaty, a tym, którzy ich nie uiszczają, grozi sądem i eksmisją.

Poirytowani mieszkańcy kamienicy oddają sprawę do sądu, a ten skazuje Louisa na rok pozbawienia wolności bądź 120 dni zamieszkania w swojej kamienicy, by naprawić wszystkie szkody. Ojciec Louisa nie zamierza płacić za remont. Bohaterowi nie pozostaje nic innego, jak zamieszkać w obskurnych warunkach w otoczeniu ludzi, którzy go nienawidzą. Może on opuszczać dom jedynie w celu zakupu żywności bądź uzgodnienia z robotnikami zakresu prac.

Początkowo Louis twierdzi, że nie dokona remontu i zaczeka, aż ojciec mu pomoże. Jednak zmienia zdanie po zapoznaniu się z lokatorami. Z czasem w Louisie wzrasta współczucie dla mieszkańców i rekompensuje swoją poprzednią chciwość poprzez działania, np. ofiarowanie najemcom grzejników, aby mogli poradzić sobie w zimie. Niestety, według dokumentów to Big Lou Kritski jest właścicielem nieruchomości i opiera się naleganiom syna na przekazanie pieniędzy na remont kamienicy...

Wspaniały Louis (The Super) – ciekawostki

Rod Daniel początkowo chciał, aby w główną rolę Louie Kritskiego wcielił się Chevy Chase.

Joe Pesci otrzymywał role w wielu filmach, jednak The Super jest pierwszym, w którym otrzymał główną rolę.

Niewielki błąd można dostrzec w scenie, w której Wielki Lou mówi synowi, że wyjeżdża na Haiti. Mianowicie w szybie samochodu odbija się mikrofon.

Miejscem kręcenia zdjęć była miejscowość Alpine (New Jersey, USA) i Nowy Jork (Nowy Jork, USA).

Okres zdjęciowy filmu The Super trwał od 11 października do 12 grudnia 1990 roku.

Wspaniały Louis (The Super) – nagrody i wyróżnienia

W 1992 roku wcielający się w postać Tito, Kenny Blank, został nominowany do nagrody dla młodych artystów (Young Artist Awards) w kategorii najlepszy młody aktor pierwszoplanowy (Best Young Actor Co-starring in a Motion Picture).

Wspaniały Louis
Tytuł oryginalny

Super, The

Gatunek

film komediowy

Kraj produkcji

USA; Japonia

Rok produkcji

1991

Data światowej premiery

04.10.1991

Czas trwania

84 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

Share
d2eku3r

d2eku3r
d2eku3r
d2eku3r