Trwa ładowanie...
dh7ew4e

Wspaniały Louis

Najnowsze informacje
3.5
(1 głos)
Oceń:
Wspaniały Louis – film opowiadający losy bezwzględnego kamienicznika Louie Kritski'ego
dh7ew4e
WP Film
Źródło: WP Film

The Super (Wspaniały Louis) to amerykańska komedia wyreżyserowana przez Roda Daniela. W głównej roli występuje Joe Pesci. Scenariusz stworzyła Nora Ephron we współpracy z Samem Simonem. Wspaniały Louis to ostatni film, w którym pojawił się Vincent Gardenia.

Wspaniały Louis (The Super) – opis

Główny bohater filmu The Super, Louie Kritski, to bezwzględny kamienicznik, podobnie jak jego ojciec Big Lou (w tej roli Vincent Gardenia). W swoje kamienice nie inwestuje ani centa, dlatego są w opłakanym stanie. Przypominają baraki, w których mieszkają nie tylko ludzie, ale i szczury. Mimo to pobiera od swoich lokatorów wysokie opłaty, a tym, którzy ich nie uiszczają, grozi sądem i eksmisją.

Poirytowani mieszkańcy kamienicy oddają sprawę do sądu, a ten skazuje Louisa na rok pozbawienia wolności bądź 120 dni zamieszkania w swojej kamienicy, by naprawić wszystkie szkody. Ojciec Louisa nie zamierza płacić za remont. Bohaterowi nie pozostaje nic innego, jak zamieszkać w obskurnych warunkach w otoczeniu ludzi, którzy go nienawidzą. Może on opuszczać dom jedynie w celu zakupu żywności bądź uzgodnienia z robotnikami zakresu prac.

Początkowo Louis twierdzi, że nie dokona remontu i zaczeka, aż ojciec mu pomoże. Jednak zmienia zdanie po zapoznaniu się z lokatorami. Z czasem w Louisie wzrasta współczucie dla mieszkańców i rekompensuje swoją poprzednią chciwość poprzez działania, np. ofiarowanie najemcom grzejników, aby mogli poradzić sobie w zimie. Niestety, według dokumentów to Big Lou Kritski jest właścicielem nieruchomości i opiera się naleganiom syna na przekazanie pieniędzy na remont kamienicy...

Wspaniały Louis (The Super) – ciekawostki

Rod Daniel początkowo chciał, aby w główną rolę Louie Kritskiego wcielił się Chevy Chase.

Joe Pesci otrzymywał role w wielu filmach, jednak The Super jest pierwszym, w którym otrzymał główną rolę.

Niewielki błąd można dostrzec w scenie, w której Wielki Lou mówi synowi, że wyjeżdża na Haiti. Mianowicie w szybie samochodu odbija się mikrofon.

Miejscem kręcenia zdjęć była miejscowość Alpine (New Jersey, USA) i Nowy Jork (Nowy Jork, USA).

Okres zdjęciowy filmu The Super trwał od 11 października do 12 grudnia 1990 roku.

Wspaniały Louis (The Super) – nagrody i wyróżnienia

W 1992 roku wcielający się w postać Tito, Kenny Blank, został nominowany do nagrody dla młodych artystów (Young Artist Awards) w kategorii najlepszy młody aktor pierwszoplanowy (Best Young Actor Co-starring in a Motion Picture).

Wspaniały Louis
Tytuł oryginalny

Super, The

Gatunek

film komediowy

Kraj produkcji

USA; Japonia

Rok produkcji

1991

Data światowej premiery

04.10.1991

Czas trwania

84 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh7ew4e
dh7ew4e
dh7ew4e