Trwa ładowanie...

Wstrząsające filmy. "Po jego obejrzeniu nie będziesz już tą samą osobą"

Serwis filmowy Slashfilm zaprezentował listę najbardziej niepokojących i wstrząsających filmów wyprodukowanych w tym stuleciu. Zestawienie otwiera thriller science-fiction "Pod skórą" ze Scarlett Johansson w głównej roli. Na liście można znaleźć także filmowe perły, takie jak "Funny Games" czy "Requiem dla snu".

Share
"Pod skórą" ze Scarlett Johansson to jeden z najbardziej wstrząsających filmów "Pod skórą" ze Scarlett Johansson to jeden z najbardziej wstrząsających filmów Źródło: Materiały prasowe, fot: materiały prasowe
d2pejpf

W zestawieniu Slashfilm znalazło się aż 27 tytułów. Nie ma pośród nich wielkich hollywoodzkich produkcji czy kasowych hitów. Redaktorzy serwisu stworzyli swoją listę najbardziej wstrząsających filmów tego stulecia w oparciu o niezależne kino amerykańskie i europejskie. Inna sprawa, że w głównym nurcie trudniej znaleźć produkcje, które emocjonalnie potrząsną czy też nawet sponiewierają widzów.

Najgłośniejszych tytułem w zestawieniu przygotowanym przez brytyjski serwis filmowy jest bez wątpienia "Requiem dla snu". Dramat Darrena Aronofsky'ego z 2001 r. był jednym z największych wydarzeń filmowych początku nowego stulecia.

Niezależna produkcja stała się główną atrakcją wielu festiwali, odniosła również spory sukces w kinach. Przed 20 laty pisano, że "po obejrzeniu tego filmu nie będziesz już tą samą osobą". Wielu widzów mogło potwierdzić te słowa.

"Requiem dla snu" (2001) - zwiastun filmu.

"Requiem dla snu" jest jak przerażający film grozy, który generuje tyle emocji, że widz pragnie, aby ten ekranowy koszmar jak najszybciej się zakończył. W tym horrorze demonem, złem nie jest jednak jakiś upiór czy psychopata, lecz uzależnienie.

d2pejpf

Obraz Aronofsky'ego jest wizją definitywnego upadku ludzi dotkniętych nałogiem. Reżyser jasno daje też do zrozumienia, że tak naprawdę nie jest istotne, jaki to nałóg. Ofiary uzależnienia zawsze podążają w jednym kierunku, po równi pochyłej, na samo dno. W przypadku bohaterów filmów są to narkotyki oraz telewizja. Demon może być jednak ukryty w wielu innych miejscach. "Requiem dla snu" to jeden z najbardziej przygnębiających filmów tego stulecia.

W 2013 r. w kinach pojawił się film zatytułowany "Pod skórą". Po jego premierze reżyser i scenarzysta Jonathan Glazer został okrzyknięty Davidem Lynchem XXI w. Surrealistyczna historia, mroczne zdjęcia i muzyka (nagrodzona Europejską Nagrodą Filmową), duża koncentracja uwagi na bohaterze filmu, ale również na stronie wizualnej opowieści.

"Pod skórą" (2013) - zwiastun filmu.

Bohaterką "Pod skórą" jest piękna kobieta, która poluje na samotnych mężczyzna, jak drapieżnik na swoje ofiary. Jest ponętna, wyzywająca, nie ma więc większych problemów z "upolowaniem zwierzyny". Bo dla niej mężczyźni są niczym więcej, jak mięsem, które trzeba obedrzeć ze skóry. Dlaczego tak czyni? Dlaczego w ten okrutny sposób uprzedmiotawia mężczyzn?

d2pejpf

"Pod skórę" należy do tego typu filmów, które wywołują gorące dyskusje, a jego interpretacje wykraczają być może daleko poza intencje samego twórcy. W tym przypadku "potrząśnięcie widzem" wydaje się być wartością nadrzędną. Treść schodzi na drugi plan. Dużym sukcesem Jonathana Glazera było zatrudnienie do filmu hollywoodzkiej gwiazdy Scarlett Johansson, która nie bała się obnażyć przed widzami. Fizycznie i psychicznie.

Poniżej lista pełna "najbardziej wstrząsających filmów tego stulecia" według redaktorów Slashfilm:

1.      "Pod skórą" (2013) – reż. Jonathan Glazer.

2.      "Zaraźliwi" (2012) – reż. Brandon Cronenberg.

3.      "The Woman" (2011) – reż. Lucky McKee.

4.      "Requiem dla snu" (2001) – reż. Darren Aronofsky

5.      "Climax" (2018) – reż. Gaspar Noe.

d2pejpf

6.      "Sala strachu" (2015) – reż. Jeremy Saulnier.

7.      "Złota rękawiczka" (2019) – reż. Fatih Akin.

8.      "Śmiertelna gorączka" (2002) – reż. Eli Roth.

9.      "Ludzka stonoga 2" (2011) – reż. Tom Six.

10.  "Dziedzictwo. Hereditary" (2018) – reż. Ari Aster.

d2pejpf

11.  "Musimy porozmawiać o Kevinie" (2011) – reż. Lynne Ramsay.

12.  "Martwa dziewczyna" (2008) – reż. Trent Haaga.

13.  "Suicide Club" (2018) – reż. Maximilian von Vier.

14.  "Suspiria" (2018) – reż. Luca Guadagnino.

15.  "Ostatni dom po lewej" (2009) – reż. Dennis Iliadis.

16.  "Nieodwracalne" (2002) – reż. Gaspar Noe.

d2pejpf

17.  "Funny Games U.S." (2007) – reż. Michael Haneke.

18.  "Maniac" (2012) – reż. Franck Khalfoun.

19.  "Ichi zabójca" (2001) – reż. Takashi Miike.

20.  "Nieznajomi" (2008) – reż. Bryan Bertino.

21.  "Duże złe wilki" (2013) – reż. Aharon Keshales.

22.  "Martyrs. Skazani na strach" (2008) – reż. Pascal Laugier.

23.  "Gra Geralda" (2017) – reż. Mike Flanagan.

d2pejpf

24.  "Pierożki" (2004) – reż. Fruit Chan.

25.  "Bez litości" (2010) – reż. Steven R. Monroe.

26.  "Inside" (2006) – reż. Jeff Mahler.

27.  "Srpski film" (2010) – reż. Srdjan Spasojevic.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2pejpf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pejpf
d2pejpf