Trwa ładowanie...

Wstrząsający film o pogromie kieleckim. "Przy Planty 7/9” wkrótce w kinach

Reżyserzy filmu, Michał Jaskulski i Lawrence Loewinger - polski katolik i amerykański Żyd - przez blisko dziesięć lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu kieleckiego. W filmie przedstawiają widzom historię o tym, jak wiele może się zmienić między ludźmi, gdy nawet najtrudniejsza prawda przekazywana jest z miłością. Kinowa premiera "Przy Planty 7/9”, polsko-amerykańskiego filmu o pogromie kieleckim, odbędzie się 8 grudnia 2017 r. w kinach w całej Polsce.

Share
Wstrząsający film o pogromie kieleckim. "Przy Planty 7/9” wkrótce w kinachŹródło: Materiały prasowe
d4dlo5w

Projekcje będą miały miejsce w grudniu 2017 r. i styczniu 2018 r. w wybranych kinach sieci: Helios, Cinema City i kin studyjnych. Obraz zostanie zaprezentowany w ramach tegorocznego "Święta kina”. "Przy Planty 7/9” pokazywany był na licznych festiwalach w Polsce i za granicą, na których zdobył wiele nagród

Zobacz teaser "Przy Planty 7/9”

4 lipca 1946 r, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabijają ocalałych z Holocaustu Żydów mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta, przy ul. Planty 7/9. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce jest tematem zakazanym przez władze ludowe.

d4dlo5w

Z upadkiem komunizmu, Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, otwiera puszkę Pandory: zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 r. Przebija się przez teorie spiskowe dotyczące pogromu, wyparcie pogromu ze świadomości kielczan i utrwalane przez lata wzajemne stereotypy Polaków i Żydów. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma także swoją cenę.

Youtube.com
Źródło: Youtube.com

Światowa premiera filmu odbyła się 22 czerwca 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

"Przy Planty 7/9”, od 8 grudnia 2017 r. w kinach w całej Polsce.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d4dlo5w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dlo5w
d4dlo5w