Wstrząsający włosko-francusko-polski film na festiwalu w Rzymie

Dochodzenie w sprawie zbrodni ludobójstwa w Srebrenicy w Bośni, gdzie z rąk Serbów zginęło 8 tysięcy muzułmanów, to temat zaprezentowanego w środę na festiwalu w Rzymie wstrząsającego włosko-francusko-polskiego filmu "Rezolucja 819" w reżyserii Giacomo Battiato.

Wstrząsający włosko-francusko-polski film na festiwalu w Rzymie
Źródło zdjęć: © Breakout Films

30.10.2008 10:35

Battiato znany jest w Polsce jako autor dwóch filmów fabularnych o Janie Pawle II.

Po pokazie prasowym filmowej opowieści o śledztwie w sprawie masakry z lipca 1995 roku włoska krytyka podkreśla, że reżyser nie oszczędza widza.

Bohaterem jest francuski policjant (w tej roli Benoit Magimel)
, który prowadzi dochodzenie z ramienia Trybunału ONZ w Hadze. W filmie gra również Karolina Gruszka, wcielająca się w postać patolog sądowej, badającej szczątki ofiar.

"To bardziej opowieść moralna niż polityczna czy historyczna" - podkreślił Battiato podczas spotkania z dziennikarzami. "To opowieść tragiczna, ponieważ uświadamia, jak historia się powtarza, a także opowieść pozytywna, jeśli weźmie się pod uwagę tych, którzy poświęcają swoje życie na dochodzenie prawdy i sprawiedliwości" - zauważył reżyser, przypominając, że pierwowzorem bohatera jego filmu jest Jacquez Calvez, który 6 lat prowadził śledztwo w sprawie masakry w Srebrenicy.

Polskim koproducentem "Rezolucji 819" jest Piotr Adamczyk, odtwórca roli Jana Pawła II w dwóch filmach Battiato.

W filmie pojawia się wątek zbrodni w Katyniu, o której opowiada francuskiemu policjantowi jego polska współpracownica.

Giacomo Battiato przed kilkoma laty, gdy pracował nad fabularnymi opowieściami o polskim papieżu, zamierzał nakręcić film o zbrodni katyńskiej. Ostatecznie jednak zrezygnował z tego, gdy dowiedział się, że takie same plany ma Andrzej Wajda.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)