Trwa ładowanie...
06-11-2006 09:26

'Wszyscy ludzie są wolni i równi...' Konkurs na film krótkometrażowy

'Wszyscy ludzie są wolni i równi...' Konkurs na film krótkometrażowy
d1p7vtm
d1p7vtm

Z okazji zbliżającej się 60. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka niemiecki Fundusz "Pamięć i przyszłość" i Goethe-Institut zaprasza młodych filmowców do udziału w 2. Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych pod hasłem "Wszyscy ludzie są wolni i równi...". Nad konkursem patronat objął Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka została uchwalona 10 grudnia 1948 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Była ona odpowiedzią Wspólnoty Narodów na zbrodnie nazistowskiego reżimu i doświadczenia II wojny światowej. Dziś niemal wszystkie kraje uznają prawa człowieka za uniwersalne i niezbywalne prawa jednostki. Mimo to interpretacja i stosowanie tych praw nadal budzi kontrowersje. Dotyczy to zwłaszcza Artykułu 1 Deklaracji: Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa.

Z okazji zbliżającej się 60. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zapraszamy młodych filmowców do udziału w 2. Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Tym razem tematem ma być krytyczne podejście do zadeklarowanego prawa do wolności i równości pod względem godności i praw w świetle Artykułu 1 Deklaracji. Filmy mogą poruszać zagadnienia związane z instrumentami respektowania praw człowieka, jak choćby Międzynarodowy Trybunał Karny, przedstawiać inicjatywy pozarządowe, czy zaangażowanie jednostek w przestrzeganie tych praw, bądź zająć się problematyką treści i granic wolności i równości.

Konkurs adresowany jest do studentów wyższych szkół filmowych lub innych tego rodzaju placówek z Niemiec, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Rosji, Ukrainy, Izraela i USA. Pożądana jest różnorodność form, począwszy od klasycznej dokumentacji aż po film animowany.

d1p7vtm

Osoby pragnące wziąć udział w konkursie prosimy o przesłanie pocztą lub mailem

• formularza zgłoszenia (w załączeniu)
• oraz szkicu scenariusza (dokument w formacie Word lub wydruk, objętość maks. 1 str.)

Goethe-Institut Warschau
ul. Chmielna 13A, 00-021 Warszawa
z dopiskiem: KONKURS
e-mail: prokurat@warschau.goethe.org
Kontakt: Renata Prokurat

Najlepsze projekty z danego kraju wyłoni specjalne jury, a ich realizacja uzyska wsparcie finansowe. Wymagany format filmów krótkometrażowych: Beta SP lub DV. Ich czas trwania nie może przekroczyć 15 min. Twórcy trzech najlepszych filmów z każdego kraju otrzymają następujące nagrody:

  1. nagroda - 2000 €
  2. nagroda - 1000 €
  3. nagroda - 500 €

Ponadto laureaci ze wszystkich krajów uczestniczących w konkursie będą mogli zaprezentować swoje filmy jesienią 2007 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Wyższych Szkół Filmowych w Monachium.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31 stycznia 2007.

Organizatorzy: niemiecki Fundusz "Pamięć i przyszłość" i Goethe-Institut. Nad konkursem patronat objął Polski Instytut Sztuki Filmowej.

foto PISF

d1p7vtm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p7vtm