Trwa ładowanie...
22-04-2015 15:18

Wystartował Festiwal AfryKamera w Warszawie

Wystartował Festiwal AfryKamera w WarszawieŹródło: East news
d3rpjw5
d3rpjw5

21 kwietnia oficjalnie otworzyliśmy 10. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera. Widzowie oraz zaproszeni goście tłumnie przybyli do warszawskiej KINOTEKI, gdzie obejrzeli dokument „Virunga” w reż. Orlando van Einsiedel. Po filmie na uczestników czekał poczęstunek w postaci etiopskich przysmaków, przygotowany przez Restaurację Abyssinia. Przed nami jeszcze wiele znakomitych i ważnych filmów, spotkania z twórcami oraz wydarzenia towarzyszące.

Program projekcji znajduje się na stronie festiwalu: www.afrykamera.pl. Bilety można kupić i rezerwować poprzez stronę kina: www.kinoteka.pl.

24.04 o godz. 20:45 odbędzie się pokaz dokumentu „KOZA ZA GŁOS" pełen humoru film, który w krzywym zwierciadle wyborów na przewodniczącego szkoły ukazuje współczesną kenijską scenę polityczną. Po filmie odbędzie się spotkanie z Jeroenem van Velzenem, które poprowadzi dziennikarka filmowa Anna Serdiukow.

Rozpoczęliśmy również zbiórkę na rzecz Parku Narodowego Virunga, ostatniego miejsca na ziemi, w którym żyją goryle górskie. Zebrane darowizny przyczynią się do ochrony jednych z najcenniejszych zasobów naturalnych świata. Środki zostaną przekazane bezpośrednio do Parku Narodowego Virunga, gdzie zostaną wydatkowane na bieżące koszty operacyjne. Dzięki tym środkom możliwa jest stała ochrona środowiska naturalnego, sierocińca goryli oraz finansowanie strażników i ich rodzin. Informacje w jaki sposób można włączyć się w zbiórkę znajdą Państwo na naszej stronie internetowej (http://www.afrykamera.pl/aktualnosci/zbi%C3%B3rka-na-rzecz-parku-narodowego-virunga) Festiwal Afrykamera, to również ciekawe wydarzenia towarzyszące, przesyłam program na najbliższe dni:

d3rpjw5

„Oczami ferendżi”. Spotkanie odbędzie się w środę, 22 kwietnia o godz. 16.30 w Południku Zero (ul. Wilcza 25). Wstęp wolny.

Jest w Afryce kraj, który nigdy nie został trwale skolonizowany. Jest w Afryce kraj, w którym chrześcijaństwo było już starą religią, gdy u nas nikt nie słyszał jeszcze o Chrystusie. Kraj, gdzie nocą ulice stolicy zamieniają się w bieżnie, na których młodzi chłopcy marzą o karierze olimpijskiej. Kraj oparty o nieboskłon szczytami Gór Siemen, nazywanych Dachem Afryki. Kraj, którego dumni mieszkańcy wywodzą swój rodowód od biblijnego króla Dawida. Kraj, w którym pasterz Kaldi odkrył nasiona kawy. Miejsce, gdzie semickie plemiona wymieszały się z czarnymi ludami południa, tworząc niepowtarzalną mieszankę o nazwie Etiopia.

O swojej podróży po Etiopii opowie Agnes Lecznar-Wons, od kilku lat związana z biurem podróży AFRICA line oraz Incentive Care. Uzależniona od podróżowania, rzuciła codzienną rutynę by odbyć 14 miesięczną podróż dookoła świata. Odwiedziła w sumie 60 krajów, na 6 kontynentach. Często wraca do Ameryki Południowej, w Andy i Himalaje. Uwielbia wyzwania i wysokie góry. W wolnych chwilach blogerka, pasjonatka kuchni świata i maratonka. W Afryce najbardziej lubi panoramę etiopskich gór Siemen, z perspektywy najwyższego szczytu – Ras Daszan.

Warsztaty językowo – kulturowe. Spotkanie odbędzie się 24 kwietnia (piątek) godz.16.00 w Południku Zero (ul. Wilcza 25). Wstęp wolny!

Etiopia to kraj niezwykle zróżnicowany kulturowo i językowo. Oprócz urzędowego języka amharskiego używanego głównie przez Amharów oraz mieszkańców miast, istnieje około 80 innych języków. W powszechnym użyciu jest też język angielski. W Etiopii funkcjonują trzy systemy zapisów - alfabet łaciński, pismo arabskie oraz etiopski sylabariusz. W czasie warsztatów zamienimy się przez chwilę w etiopskich uczniów i będziemy mieli możliwość poznania pisma etiopskiego w praktyce.

d3rpjw5

Zobaczymy jak wyglądają etiopskie książki, czasopisma czy szyldy sklepowe. Poznamy także podstawowe zwroty używane na co dzień np. powitania, życzenia itp. Dowiemy się co powiedzieć gdy ktoś obok nas kichnie lub będzie zmartwiony. Spróbujemy także wspólnie zamówić etiopską kawę i kupić bilet na autobus. Może nawet uda się nam coś wspólnie zaśpiewać i zatańczyć?

Będziemy również przeliczać czas. Dowiemy się, dlaczego w Etiopii jest obecnie 2007 rok, a do Sylwestra zostało niecałe pół roku. Przyjrzymy się także etiopskim zegarkom, które są nieco inaczej ustawione niż w Polsce.

Warsztaty skierowane są do osób zainteresowanych zdobyciem praktycznych informacji o Etiopii oraz do tych, którzy planują swoją podróż do tego kraju.

d3rpjw5

Spotkanie poprowadzi Kinga Turkowska, absolwentka historii i afrykanistyki. W Etiopii była trzy razy. Prowadziła zajęcia z edukacji międzykulturowej dla dzieci ze szkół podstawowych, liceów oraz studentów Uniwersytetów III Wieku. Organizowała także spotkania podróżnicze z pokazami slajdów z Etiopii. Związana z organizacjami pozarządowymi m.in. Centrum Inicjatyw Międzykulturowych czy z Fundacją Usłyszeć Afrykę. Jej pasją jest kuchnia i muzyka etiopska.

Więcej informacji: *www.afrykamera.pl*

d3rpjw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rpjw5