Trwa ładowanie...
d3ocbiz
Aktualności

Wystawa David Cronenberg: Evolution do zobaczenia w Toruniu

24. edycji festiwalu CAMERIMAGE, która odbyła się w dniach 12–19 listopada 2016 w Bydgoszczy, towarzyszyło otwarcie niezwykłej wystawy, prezentującej dorobek filmowy wybitnego kanadyjskiego reżysera Davida Cronenberga. Wystawę w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu można oglądać jeszcze do 26 marca 2017.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wystawa David Cronenberg: Evolution do zobaczenia w Toruniu
(Materiały prasowe)
d3ocbiz

Towarzyszy jej przegląd filmowej twórczości reżysera. Koncepcję wystawy pt. Evolution, projektowali twórcy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto (TIFF). Jej kuratorami są Piers Handling i Noah Cowan. W Polsce będzie ona zrealizowana przez organizatorów Festiwalu CAMERIMAGE – Fundację Tumult oraz przez Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Składają się na nią oryginalne rekwizyty, kostiumy i fragmenty scenografii z filmów Cronenberga, jak również fragmenty jego filmów, osobiste zapiski i projekty.

   Getty Images
(Getty Images)

David Cronenberg jest jednym z najwybitniejszych twórców filmowych na świecie. Jego twórczość także w Polsce zdobyła status kultowej. Filmy takie jak Dreszcze, Wściekłość, Nierozłączni, Fast Company, Pomiot, Skanerzy, Wideodrom, Mucha, Nagi Lunch, Crash - Niebezpieczne pożądanie, eXistenZ, Martwa Strefa, M. Butterfly, Pająk, Historia przemocy, Wschodnie obietnice, Niebezpieczna metoda, Cosmopolis czy Mapy gwiazd wyróżniają się indywidualną, oryginalną formą i tematyką, wzbudzając przy tym wiele kontrowersji. Od wielu lat Cronenberg jest przez krytyków na całym świecie uznawany za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych reżyserów. W roku 1999 przewodniczył jurorom festiwalu w Cannes, a w 2006 roku ten prestiżowy festiwal wyróżnił go nagrodą za całokształt twórczości.

   Getty Images
(Getty Images)

Cronenberg angażuje się często w inne działania artystyczne – w 2006 roku współtworzył wystawę Andy Warhol / Supernova: Stars, Death and Disasters, 1962 – 1964. Był autorem ścieżki dźwiękowej ilustrującej tę wystawę, zawierającej m.in. komentarze współczesnych Warholowi artystów – Dennisa Hoopera, Amy Taubin czy Jamesa Rosenquista. W 2008 roku Cronenberg przygotował unikatową adaptację sceniczną swojego słynnego filmu Mucha, wystawianą następnie na deskach Théâtre du Châtelet i opery w Los Angeles. W 2014 roku wydał swoją pierwszą powieść, zatytułowaną Skonsumowana. Za swój dorobek artystyczny i dokonania na polu kultury i sztuki David Cronenberg otrzymał kilka prestiżowych odznaczeń, w tym m. in. Order Kanady (The Order of Canada, 2015), francuski Order Sztuki i Literatury (Ordre des Arts et des Lettres, 2009) oraz Legię Honorową (Legion d’honneur, 2009). Od 2011 roku jest również członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego.

   Getty Images
(Getty Images)

Na tle współczesnej kultury dorobek filmowy Davida Cronenberga stanowi jedną z najbardziej intrygujących refleksji dotyczących ewolucji istoty ludzkiej. Wystawa David Cronenberg: Evolution została pomyślana w ten sposób, by poprzez prezentację oryginalnych rekwizytów, fragmentów dekoracji i scenografii z filmów zestawić widoczny w twórczości reżysera proces dojrzewania artystycznego z jego nieustającą refleksją o możliwościach ewolucji człowieka. Wystawa podzielona jest na trzy sekcje, które odpowiadają chronologicznemu i tematycznemu rozwojowi twórczości Cronenberga. Podział ten odzwierciedla widoczne w twórczości reżysera przejście od fascynacji wewnętrzną strefą ciała i umysłu, z ich dążeniami i niekontrolowanymi możliwościami, do obserwacji świata zewnętrznego, ukształtowanego przy pomocy tych sił. Wystawa David Cronenberg: Evolution jest hołdem dla wybitnego filmowca, ale także dla jednego z najbardziej wpływowych i prowokujących myślicieli naszych czasów. Więcej szczegółów na stronie http://www.cronenberg.pl

14.11.2016 – 26.03.2017 Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Wały Gen. Sikorskiego 13
Wystawa zorganizowana we współpracy z TIFF. Kuratorzy: Piers Handling i Noah Cowan. Zorganizowana w Polsce przez Fundację Tumult_Festiwal CAMERIMAGE i Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, we współpracy z Fundacją Sztuki Świata. Producent: Marek Żydowicz

d3ocbiz

Podziel się opinią

Share
d3ocbiz
d3ocbiz