Wystawa David Cronenberg: Evolution do zobaczenia w Toruniu

24. edycji festiwalu CAMERIMAGE, która odbyła się w dniach 12–19 listopada 2016 w Bydgoszczy, towarzyszyło otwarcie niezwykłej wystawy, prezentującej dorobek filmowy wybitnego kanadyjskiego reżysera Davida Cronenberga. Wystawę w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu można oglądać jeszcze do 26 marca 2017.

Wystawa David Cronenberg: Evolution do zobaczenia w Toruniu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Towarzyszy jej przegląd filmowej twórczości reżysera. Koncepcję wystawy pt. Evolution, projektowali twórcy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto (TIFF). Jej kuratorami są Piers Handling i Noah Cowan. W Polsce będzie ona zrealizowana przez organizatorów Festiwalu CAMERIMAGE – Fundację Tumult oraz przez Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Składają się na nią oryginalne rekwizyty, kostiumy i fragmenty scenografii z filmów Cronenberga, jak również fragmenty jego filmów, osobiste zapiski i projekty.

Obraz
© Getty Images

David Cronenberg jest jednym z najwybitniejszych twórców filmowych na świecie. Jego twórczość także w Polsce zdobyła status kultowej. Filmy takie jak Dreszcze, Wściekłość, Nierozłączni, Fast Company, Pomiot, Skanerzy, Wideodrom, Mucha, Nagi Lunch, Crash - Niebezpieczne pożądanie, eXistenZ, Martwa Strefa, M. Butterfly, Pająk, Historia przemocy, Wschodnie obietnice, Niebezpieczna metoda, Cosmopolis czy Mapy gwiazd wyróżniają się indywidualną, oryginalną formą i tematyką, wzbudzając przy tym wiele kontrowersji. Od wielu lat Cronenberg jest przez krytyków na całym świecie uznawany za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych reżyserów. W roku 1999 przewodniczył jurorom festiwalu w Cannes, a w 2006 roku ten prestiżowy festiwal wyróżnił go nagrodą za całokształt twórczości.

Obraz
© Getty Images

Cronenberg angażuje się często w inne działania artystyczne – w 2006 roku współtworzył wystawę Andy Warhol / Supernova: Stars, Death and Disasters, 1962 – 1964. Był autorem ścieżki dźwiękowej ilustrującej tę wystawę, zawierającej m.in. komentarze współczesnych Warholowi artystów – Dennisa Hoopera, Amy Taubin czy Jamesa Rosenquista. W 2008 roku Cronenberg przygotował unikatową adaptację sceniczną swojego słynnego filmu Mucha, wystawianą następnie na deskach Théâtre du Châtelet i opery w Los Angeles. W 2014 roku wydał swoją pierwszą powieść, zatytułowaną Skonsumowana. Za swój dorobek artystyczny i dokonania na polu kultury i sztuki David Cronenberg otrzymał kilka prestiżowych odznaczeń, w tym m. in. Order Kanady (The Order of Canada, 2015), francuski Order Sztuki i Literatury (Ordre des Arts et des Lettres, 2009) oraz Legię Honorową (Legion d’honneur, 2009). Od 2011 roku jest również członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego.

Obraz
© Getty Images

Na tle współczesnej kultury dorobek filmowy Davida Cronenberga stanowi jedną z najbardziej intrygujących refleksji dotyczących ewolucji istoty ludzkiej. Wystawa David Cronenberg: Evolution została pomyślana w ten sposób, by poprzez prezentację oryginalnych rekwizytów, fragmentów dekoracji i scenografii z filmów zestawić widoczny w twórczości reżysera proces dojrzewania artystycznego z jego nieustającą refleksją o możliwościach ewolucji człowieka. Wystawa podzielona jest na trzy sekcje, które odpowiadają chronologicznemu i tematycznemu rozwojowi twórczości Cronenberga. Podział ten odzwierciedla widoczne w twórczości reżysera przejście od fascynacji wewnętrzną strefą ciała i umysłu, z ich dążeniami i niekontrolowanymi możliwościami, do obserwacji świata zewnętrznego, ukształtowanego przy pomocy tych sił. Wystawa David Cronenberg: Evolution jest hołdem dla wybitnego filmowca, ale także dla jednego z najbardziej wpływowych i prowokujących myślicieli naszych czasów. Więcej szczegółów na stronie http://www.cronenberg.pl

14.11.2016 – 26.03.2017 Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Wały Gen. Sikorskiego 13
Wystawa zorganizowana we współpracy z TIFF. Kuratorzy: Piers Handling i Noah Cowan. Zorganizowana w Polsce przez Fundację Tumult_Festiwal CAMERIMAGE i Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, we współpracy z Fundacją Sztuki Świata. Producent: Marek Żydowicz

Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)