Trwa ładowanie...

Zagraniczne ekipy i gwiazdy kręcą w Polsce

Share
Zagraniczne ekipy i gwiazdy kręcą w Polsce
d1r3f2b

W roku 2015 w Polsce zdjęcia realizowały m.in. ekipy z Francji, Izraela, Indii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Nie brakowało gwiazd - nasz kraj odwiedzili m.in. Jim Carrey, Danny Trejo i Stellan Skarsg?rd.

Na początku roku Anne Fontaine zrealizowała na Warmii zdjęcia do francusko-polskiej koprodukcji "Agnus Dei" z udziałem Lou de Laâge, Agaty Kuleszy, Agaty Buzek i Joanny Kulig. Obraz będzie miał światową premierę na festiwalu Sundance - już za kilka tygodni.

Wiosną 20 dni zdjęciowych spędziła m.in. w Łodzi, Łebie i Krakowie ekipa polsko-niemiecko-francusko-belgijskiej koprodukcji o życiu Marii Skłodowskiej-Curie w reżyserii Marie Noelle i z udziałem Karoliny Gruszki w głównej roli.

Lato przyniosło wzmożoną aktywność niemieckich producentów. W północno-wschodniej Polsce, w letniskowych miejscowościach Mikołajki i Mrągowo zrealizowano zdjęcia do serialu ZDF "Ein Sommer in ?". ARD i TVP podjęły współpracę przy serialu "Polizeiruf 110" ("Telefon 110"), który kręcono w lipcu i sierpniu m. in. w przygranicznym Świecku. W lipcu rozpoczęły się także zdjęcia do nowej części serialu kryminalnego "Der Usedom-Krimi" realizowanego po polskiej i niemieckiej stronie wyspy Uznam.

d1r3f2b

Prawdziwy wysyp zagranicznych produkcji nastąpił jesienią. W Poznaniu zrealizowano zdjęcia do amerykańsko-polskiego thrillera "Chronology", w którym zagrali m.in. William Baldwin i Danny Trejo. Pałac Goetzów w Brzesku w Małopolsce gościł filmowców z Indii, którzy przez 6 dni realizowali zdjęcia do "Fitoor", hinduskiej adaptacji "Wielkich nadziei" Charlesa Dickensa. Na planie pracowała ekipa składająca się z ponad 40 Hindusów oraz niemal 80 Polaków. Z kolei 20 dni zdjęciowych w różnych zakątkach Polski (m. in. Zakopane, Wałbrzych, Kraków, Łeba) spędziła ekipa produkcji z południowych Indii, tzw. Kollywood, zatytułowanej "24", z Suryą, gwiazdorem kina tamilskiego, w roli głównej.

Jesienią w Łodzi równocześnie odbywały się trzy duże plany zdjęciowe. "Powidoki" kręcił Andrzej Wajda; Opus Film, producent "Idy", dla izraelskiego partnera realizował 11 dni zdjęciowych do rozgrywającego się w latach 70. filmu "Past Life" Aviego Neshera; a amerykańska reżyserka Martha Coolidge realizowała "Music, War and Love" (w obsadzie m.in. Adelaide Clemens, Connie Nielsen, Toby Sebastian oraz Stellan Skarsg?rd). Z Łodzi produkcja przeniosła się do Krakowa, a łącznie zaplanowano w Polsce realizację 56 dni zdjęciowych.

Dla Małopolski i Krakowa koniec roku był bardzo udany. Zrealizowano tu zdjęcia do amerykańsko-brytyjskiej biografii Marcina Lutra - "Luther? (w głównej wystąpił Padraic Delaney). Z kolei amerykańska ekipa pracująca nad thrillerem "True Crimes" w reżyserii Alexandrosa Avranasa spędziła w Krakowie 32 dni (scenariusz napisał Jeremy Brock, a producentem projektu jest Brett Ratner; na planie stawili się Jim Carrey, Charlotte Gainsbourg, Marton Csokas oraz Agata Kulesza i Robert Więckiewicz).

Pojawiają się już pierwsze informacje na temat zagranicznych produkcji planowanych w Polsce na rok 2016. W styczniu w Krakowie rozpoczną się zdjęcia do francuskiej czarnej komedii "Wielkie zimno" Gérarda Pautonnier, w którym zagrają Jean-Pierre Bacri, Olivier Gourmet oraz Arthur Dupond.

d1r3f2b

Podziel się opinią

Share
d1r3f2b
d1r3f2b