Zaklęta przez Redforda Johansson i naprawdę wierny Fiennes

Niesamowita wiadomość! Scarlett Johansson i Rapha Fiennesa coś łączy! Coś, co pomimo przeróżnych przeciwności losu zostanie z nimi na zawsze. Oboje urodzili się tego samego dnia! 22 grudnia.

Zaklęta przez Redforda Johansson i naprawdę wierny Fiennes

22.12.2005 13:40

Scarlett Johansson ze zdobywającej nagrody dziecięcej aktorki stała się jedną z najbardziej poszukiwanych odtwórczyń ról kobiecych w przemyśle filmowym.

Trzy razy nominowana do Złotego Globu, ostatnią nominację zdobyła w tym roku za rolę w niezależnym dramacie „A Love Song for Bobby Long” gdzie jej partnerem był John Travolta. W 2004 zdobyła dwie nominacje do Złotego Globu: za tytułowa kreację w filmie „Dziewczyna z perłą” i rolę w „Między słowami” Sophii Coppoli, gdzie grała z Billem Murrayem. ZOBACZ SCARLETT JOHANSSON W NASZEJ GALERII ZDJĘĆ Johansson zakończyła rok 2004 grając z Dennisem Quaidem i Topherem Grace w komediodramacie braci Weitz „W doborowym towarzystwie”. Gra również w nowym filmie Woodiego Allena „Match Point” którego premiera zapowiedziana jest na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Urodzona w Nowym Jorku Scarlett Johansson zadebiutowała w wieku ośmiu lat w produkcji „Sophistry”, gdzie grała z Ethanem Hawke w nowojorskim Playwrights Horizons. Debiutancką rolę pierwszoplanową zagrała w komedii Roba Reinera „Małolat’.

Można ją było również oglądać w thrillerze „W słusznej sprawie” razem z Seanem Connery i Laurencem Fishburne, komedii „Randka na moście” i chwalonym przez krytyków „Manny i Lo”, za który otrzymała nominację do nagrody Independent Spirit Award dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Jednak to dramat Roberta Redforda „Zaklinacz koni”, w którym zagrała Grace MacLean – nastolatkę wychodzącą z traumy po wypadku jeździeckim, był przełomowym krokiem w jej karierze. Dwa lata później zdobyła uznanie za kreację w „Ghost World” Terryego Zwigoffa, otrzymując nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej od Film Critics Circle z Toronto.

Oprócz tego zagrała z Billym Bobem Thornton’em i Frances McDormand w mrocznym dramacie braci Coen „Człowiek, którego nie było”, jak również drugoplanowe role w „Amerykańskiej rapsodii” i „Egzaminie dojrzałości”.

Obraz

Początkowo Ralph Fiennes miał studiować malarstwo. Dostał się do Chelsea Art College, jednak po roku porzucił pędzel na rzecz sceny i przeniósł się do Royal Academy of Dramatic Arts.

Gdy miał 19 lat zadebiutował w amatorskiej produkcji jako Romeo. W 1985 r. dostał swój pierwszy profesjonalny angaż do teatru Regents Park. Spędził tam dwa lata. Przez rok grał w Royal National Theatre. W 1988 został członkiem prestiżowej Royal Shakespeare Company. Pierwszym sukcesem filmowym, jeszcze nie na skalę światową, była rola Heathcliffa w "Wichrowych wzgórzach" (1992) Petera Kosminsky'ego.

W filmie zauważył go Steven Spielberg i zaangażował do "Listy Schindlera" (1994). Rola przyniosła mu nominację do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodę krytyki nowojorskiej i Brytyjskiej Akademii Filmowej. Następnie Fiennes zaczął kręcić filmy w USA.

W trzy tygodnie po zakończeniu zdjęć u Spielberga rozpoczął pracę na planie "Quiz Show" (1994) Roberta Redforda.

Rok później zagrał u Kathryn Bigelow w "Dziwnych dniach" (1995). W 1996 r. otrzymał drugą nominację do Oscara, za rolę w "Angielskim pacjencie" Anthony'ego Minghelli. Zagrał też u Istvána Szabó w "Kropli słońca", gdzie wcielił się w potrójną rolę dziadka, ojca i wnuka, za którą otrzymał Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego aktora.

Wystąpił u Neila Jordana w "Końcu romansu”, oraz w obrazach: „Pokojówka na Manhattanie”, „Czerwony smok” oraz „Pająk” Davida Cronenberga.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)