Trwa ładowanie...
d3aeac5
d3aeac5
Aktualności

Zdobywca Złotej Palmy we Wrocławiu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3aeac5

Tegoroczny zdobywca Złotej Palmy na festiwalu w Cannes, Rumun Cristian Mungiu - reżyser dramatu "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni", będzie jednym z gości 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu - ogłosili w czwartek organizatorzy. Festiwal potrwa od 19 do 29 lipca.

Gościć na nim będzie również słynna brytyjska piosenkarka i aktorka Marianne Faithfull - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor festiwalu, Roman Gutek. Film Mungiu zostanie zaprezentowany podczas otwarcia festiwalu, w pokazie weźmie udział reżyser.

Podczas zamknięcia festiwalu widzowie obejrzą film biograficzny o Ianie Curtisie (1956-1980) - charyzmatycznym, zmarłym młodo i tragicznie wokaliście legendarnej brytyjskiej grupy Joy Division.

d3aeac5

Obraz, wysoko oceniony przez krytyków, nosi tytuł "Control" i jest koprodukcją brytyjsko-amerykańską. Wyreżyserował go Holender Anton Corbijn, twórca teledysków Metalliki, U2 i Depeche Mode.

Marianne Faithfull przyjedzie do Wrocławia, gdyż na festiwalu prezentowany będzie film "Irina Palm", w którym zagrała główną rolę. To wzruszająca opowieść o kobiecie w średnim wieku, która desperacko stara się zdobyć pieniądze na leczenie umierającego wnuka i w tym celu podejmuje pracę w londyńskim sex-klubie.

Dramat "Irina Palm" był pokazywany na tegorocznym Berlinale, gdzie zyskał uznanie krytyków i publiczności. Jest wspólną produkcją Belgii, Niemiec, Luksemburga, Wielkiej Brytanii i Francji. Wyreżyserował go Sam Garbarski, urodzony w Niemczech belgijski filmowiec polskiego pochodzenia. Na polskie ekrany film trafi 7 września.

Marianne Faithfull wystąpi też we Wrocławiu z koncertem - odbędzie się on pierwszego dnia festiwalu. Artystka, mająca w dorobku m.in. wspólne występy z Mickiem Jaggerem, Pink Floyd i Metalliką, zadebiutowała w połowie lat 60. piosenką "As Tears Go By", napisaną przez Jaggera i Keitha Richardsa. Jako aktorka występowała w filmach Gusa Van Santa i Sofii Coppoli.

Podczas 7. edycji festiwalu Era Nowe Horyzonty pokazanych zostanie 460 filmów, odbędzie się 650 seansów. Ponad 230 z tych filmów to obrazy pełnometrażowe.

d3aeac5

Podziel się opinią

Share
d3aeac5
d3aeac5