"Zdzinku, kim ty chcesz w życiu zostać": powstał film o życiu Zdzisława Jaskuły

Powstał film dokumentalny o życiu Zdzisława Jaskuły - zmarłym w ubiegłym roku poecie, reżyserze, dyrektorze łódzkiego Teatru Nowego. Jego premiera odbędzie się w środę 13 grudnia w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

"Zdzinku, kim ty chcesz w życiu zostać": powstał film o życiu Zdzisława Jaskuły
Źródło zdjęć: © East News

13.12.2016 12:42

Autorką scenariusza i reżyserką filmu "Zdzinku, kim ty chcesz w życiu zostać" jest Aleksandra Rek. Obraz przedstawia sylwetkę artysty przez pryzmat jego żony, tłumaczki Sławy Lisieckiej.

Jak mówi twórczyni dokumentu, jest on zabawną opowieścią o życiu Jaskuły na słynnej w Łodzi ulicy Wschodniej. Obraz wypełniają anegdoty opowiadane przez sąsiadów, przyjaciół i znajomych. - Film nie jest zapisem biograficznym, jest raczej próbą uchwycenia najważniejszych momentów w życiu poety, który uznawany był za postać barwną i kontrowersyjną - wyjaśnia.

Dokument skupia się przede wszystkim na wątkach rodzinnych, a także na kwestiach dotyczących działalności opozycyjnej Jaskuły oraz roli, jaką odegrał w życiu teatralnej Łodzi. Jak zaznacza reżyserka, obraz nie jest laurką na cześć zmarłego artysty, w filmie nie brakuje scen przedstawiających Jaskułę, jako człowieka trudnego, skupiającego się na sobie i swojej pracy.

W dokumencie występują m.in. aktorzy Andrzej Seweryn i Sławomir Sulej, dyrektorka Centrum Dialogu Joanna Podolska, poeta Jerzy Jarniewicz, reżyser i dziennikarz Piotr Bikont. Zdjęcia, których autorem jest Jeremi Grzywa, były kręcone w Łodzi i Krakowie. Produkcja powstała w ramach stypendium artystycznego prezydenta miasta Łodzi.

Zdzisław Jaskuła zmarł w październiku ub. roku w wieku 64 lat. Był poetą, autorem adaptacji i piosenek teatralnych, reżyserem, krytykiem literackim, tłumaczem, edytorem, animatorem życia kulturalnego, społecznikiem, wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W czasach PRL-u związany z opozycją demokratyczną i środowiskiem KOR-u. Ukończył polonistykę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie trafił relegowany z Uniwersytetu Łódzkiego za sygnowanie protestu przeciw zmianom w konstytucji PRL.

W latach 90. ub. wieku był już dyrektorem łódzkich teatrów: najpierw w Teatrze Studyjnym, a później Nowego. Był wiceprezesem oddziału łódzkiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem Gloria Artis. W 2010 roku został ponownie dyrektorem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, którym kierował do śmierci.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)