Trwa ładowanie...
d28nmq1

Złota dama

Najnowsze informacje
4.0
(2 głosy)
Oceń:
11
d28nmq1

Film „Złota dama” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Marii Altmann, która w kontrowersyjnej i bezprecedensowej sprawie pozwała do sądu rząd Austrii. W głównej roli wystąpiła Helen Mirren, która od czasu Oscara za „Królową” rywalizuje z nieocenioną Meryl Streep o miano najlepszej aktorki świata.

Rolą w najnowszym filmie rozpoczyna tegoroczny wyścig po najważniejsze nagrody filmowe. Głównym motywem historii jest walka o odzyskanie zrabowanego przez hitlerowców obrazu Gustava Klimta. „Złota Adela”, czyli „Portret Adeli Bloch-Bauer I” lub „Kobieta w złocie”, to jedno z najczęściej reprodukowanych dzieł mistrza (w tej roli Moritz Bleibtreu, pamiętany m.in. z „Soul Kitchen”, „World War Z” i „Cząstek elementarnych”). W sądowej batalii przeciwko rządowi Austrii Marii Altmann pomaga młody prawnik Randol Shoenberg grany przez Ryana Reynoldsa („Narzeczony mimo woli”).

48-letni dziś Schoenberg po obejrzeniu filmu przyznał, że nie mógł opanować łez. – To może trochę dziwne, bo przecież znam tę historię, prawda? Ale to bardzo emocjonalna opowieść – cytuje go „Polska The Times”. – Maria opowiedziała mi swoją historię, a ja słuchałem jej jak zahipnotyzowany – wspominał Schoenberg. – Maria była olśniewająco piękna, rudowłosa, elegancka i błyskotliwa; lubiła opowiadać dowcipy. Była po prostu najbardziej czarującą i kulturalną osobą, jaką można sobie wyobrazić: cytowała fragmenty oper, tak jak teraz cytuje się kwestie z filmów. Była ostatnią osobą z grona przyjaciół moich dziadków i poznanie jej było dla mnie jak przebudzenie.

Złota dama
Tytuł oryginalny

Woman in Gold

Gatunek

dramat

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

2015

Data światowej premiery

22.05.2015

Czas trwania

109 min.

Obsada

Podziel się opinią

11

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28nmq1
d28nmq1
d28nmq1