Trwa ładowanie...
08-10-2013 10:45

Zmarł reżyser Patrice Chereau

Zmarł reżyser Patrice ChereauŹródło: Against Gravity
d19z5tv
d19z5tv

Francuski reżyser filmowy, teatralny i operowy *Patrice Chereau zmarł w poniedziałek wskutek długotrwałej choroby - poinformowało otoczenie artysty. Twórca słynnego historycznego fresku "Królowa Margot" miał 68 lat.*

"Miał niesamowitą siłę do samego końca" - powiedziała agencji AFP Elisabeth Tanner, współprowadząca agencję artystyczną Artmedia.

Reżyser i były dyrektor paryskiego Teatru Odeon wyraził swój "wielki smutek" z powodu śmierci Patrice'a Chereau. "Był to reżyser wielkiej kultury i olbrzymiej finezji przeszytej niepewnością, nawet po tym wszystkim, co zrobił. Uwielbiałem jego filmy (...) To wielki filmowiec i jeden z największych reżyserów teatralnych i operowych" - podkreślił.

Był jednym z najgłośniejszych twórców francuskiego teatru ostatnich dekad, a od lat 90. także tamtejszego kina.

d19z5tv

Chereau początkowo udzielał się wyłącznie w teatrze, gdzie nie tylko grał, ale też sam przygotowywał inscenizacje - m.in. na scenach słynnej Comedie Francaise oraz Opery Paryskiej.

Jego przygoda z kinem rozpoczęła się w roku 1974, kiedy wyreżyserował utrzymaną w klimacie czarnego kryminału adaptację powieści Jamesa Hadley'a Chasee "Czar orchidei". Jako aktor po raz pierwszy pojawił się na ekranie w zrealizowanym w 1982 r. przez Andrzeja Wajdę filmie "Danton". Kilka lat później zagrał w filmie "Ostatni Mohikanin".

Wielki sukces komercyjny i artystyczny odniosło widowisko historyczne "Królowa Margot" (1994 r.) z Isabelle Adjani i Vincentem Perezem. Film ten otrzymał pięć Cezarów i Złotą Palmę na festiwalu w Cannes oraz nominowany został do Oscara w kategorii najlepsze kostiumy.

Jego pierwszym anglojęzycznym filmem był zrealizowany w 2001 r. obraz pod tytułem "Intymność", nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie. Film "Jego brat"z 2003 r. otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera.

d19z5tv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19z5tv