Trwa ładowanie...
d3zjwsz
Aktualności

Zmarła aktorka Alicja Bienicewicz

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarła aktorka Alicja Bienicewicz
(PAP / JACEK BEDNARCZYK)
d3zjwsz

Alicja Bienicewicz, aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zmarła w poniedziałek po długiej walce z chorobą - poinformowali przedstawiciele krakowskiego teatru.

Alicja Bienicewicz począwszy od debiutu w 1978 roku w roli Iwony w przedstawieniu "Iwony księżniczki Burgunda" Witolda Gombrowicza w reżyserii, również wówczas debiutującego, Krystiana Lupy, związała swe aktorskie losy z zespołem Starego Teatru.

Była przede wszystkim aktorką teatralną. Na rodzimej scenie zagrała kilkadziesiąt ról. Stworzyła kreacje m.in. w "Marzycielach" i "Lunatykach" (Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Gertrudy Hentjen). Występowała także gościnnie w innych teatrach oraz w filmie.

"Alicja Bienicewicz - o "duszy" kruchej jak porcelana, subtelna, pełna zniuansowanego napięcia, refleksyjna, zajmuje najtrudniejszą do zdobycia w teatrze przestrzeń" - pisała o niej Elżbieta Bińczycka, sekretarz literacki w Narodowym Starym Teatrze. Według niej największy wpływ na jej aktorską drogę miała wieloletnia współpraca z Krystianem Lupą.

d3zjwsz

Podziel się opinią

Share

d3zjwsz

d3zjwsz