Trwa ładowanie...
dsst6i8

Zsa Zsa Gabor

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Budapeszt, Węgry

Filmografia:

Dotknięcie zła (1958) (właścicielka klubu)

Lili (1953) (Rosalie)

Moulin Rouge (1952) (Jane Avril)

dsst6i8

Zsa Zsa Gabor to amerykańska aktorka węgierskiego pochodzenia, która poza swymi aktorskimi kreacjami, najbardziej znana jest z podbojów miłosnych i licznych małżeństw, od których huczało swego czasu całe Hollywood. Wystąpiła w 65 filmach, 9-krotnie wychodziła za mąż i uznawana jest za symbol seksu.

Naprawdę nazywa się Sári Gábor i przyszła na świat 6 lutego 1917 roku w Budapeszcie, jako jedna z trzech córek Vilmosa Gábora - węgierskiego żołnierza zawodowego. W 1936 roku została Miss Węgier.

Jako że życie Sári od najmłodszych lat kręciło się wokół aktorstwa, artystka zdecydowała się na wyjazd do Ameryki. Piękna platynowa blondynka zwróciła na siebie uwagę producentów i stopniowo zaczęła pojawiać się w programach telewizyjnych oraz od czasu do czasu w filmach.

Przełom w jej karierze nastąpił w 1952 roku, kiedy zadebiutowała w komedii muzycznej „Lovely to Look at” w reżyserii Mervyna LeRoy’a. W tym samym roku pojawiła się również w komedii romantycznej „Uprzejmie informujemy, że nie są państwo małżeństwem”, gdzie zagrała obok Marylin Monroe i Ginger Rogers. Film wyreżyserował Edmund Goulding.

Za najbardziej znane kreacje aktorskie uważa się jej role w dramacie biograficznym „Moulin Rouge” (1952) w reżyserii słynnego Johna Hustona, w musicalu „Lili” (1953) w reżyserii Charlesa Waltersa oraz w kultowym thrillerze „ Dotyk zła” (1958) w reżyserii Orsona Wellesa. W tym ostatnim partnerowała Charltonowi Hestonowi, Janet Leigh i samemu reżyserowi, który wcielił się w postać skorumpowanego policjanta Hanka Quinlana. W tym samym roku odebrała w Los Angeles nagrodę specjalną Złotego Globu.

W latach późniejszych widzowie mogli podziwiać jej wdzięki w licznych serialach telewizyjnych. Zsa Zsa Gabor wystąpiła m.in. w „Bonanzie” (1967), "Batmanie" (1968), „The Bob Hope Show" (1968) oraz w słynnym "The Love Boat" (1980). Oczywiście pojawiała się sporadycznie w filmach fabularnych, jednak były to małe gościnne epizody. Ostatni raz na ekranie pojawiła się w 1993 roku w filmie „The naked truth” w reżyserii Nico Mastorakisa.

Zsa Zsa Gabor to również jedna z pierwszych hollywoodzkich celebrytek, której życie prywatne częściej było opisywane na pierwszych stronach gazet niż jej osiągnięcia na polu artystycznym. Nic dziwnego – w ciągu całego swojego życia wstępowała w związek małżeński aż 9 razy! Gwiazda nie unikała również licznych romansów.

Po raz pierwszy wyszła za maż w 1937 roku za tureckiego dyplomatę Burhana Belge. Małżeństwo przetrwało tylko 4 lata. W 1941 roku aktorka była już żoną Conrada Nicholsona Miltona, słynnego dziedzica jednego z największych imperiów hotelarskich na świecie. Te małżeństwo również nie przetrwało długo, bo zaledwie 5 lat. Owocem związku jest jej jedyna córka Constance Francesca Hilton. W 1949 roku poślubiła aktora George’a Andersa, z którym rozwiodła się w 1954 roku.

Kolejnymi mężami Gabor byli: Herbert Hutner (konsultant finansowy), Joshua S. Cosden, Jr., Jack Ryan (pomysłodawca lalki Barbie), Michael O’Hara (adwokat), Felipe de Alba (aktor i producent filmowy) – to małżeństwo trwało aż jeden dzień (13 kwietnia 1983 – 14 kwietnia 1983). Ostatnim mężem artystki został o 26 lat młodszy niemiecki książę Frederic von Anhalt, z którym jest do dzisiaj.

Aktorka nie raz udowadniała, że twarda z niej sztuka i nie tak łatwo wysłać ją na tamten świat. W 2002 roku przeżyła wypadek samochodowy, skutkiem którego była śpiączka i częściowy paraliż, jednak wbrew diagnozom szybko wróciła do formy. Podobnie w 2005 roku, kiedy Zsa Zsa dostała udaru mózgu, z którego również szybko się wylizała.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsst6i8
dsst6i8
dsst6i8
dsst6i8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj