20 miliardów dolarów. Tyle Hollywood może stracić przez koronawirusa
Lista odwoływanych i przekładanych na późniejszy termin premier kinowych stale rośnie. To jedyna metoda, by film cokolwiek zarobił, bo największe hity tracą przez to po kilkadziesiąt milionów dolarów.
Eksperci są zgodni, że 2020 zapowiada się na najgorszy rok dla dystrybucji kinowej od 20 lat. Już teraz szacuje się, że "Nie czas umierać", nowy film z Bondem i budżetem w wysokości 250 mln dol., straci na przełożeniu premiery z kwietnia na listopad 30-50 mln dol. A to i tak czubek góry lodowej, bo od kilku dni większość dystrybutorów podejmuje trudną decyzję o wstrzymaniu się z premierą swoich filmów. Także w Polsce, o czym pisaliśmy w kontekście filmu "W lesie dziś nikt nie zaśnie".
Obejrzyj: "W lesie dziś nie zaśnie nikt". Zwiastun filmu
"The Hollywood Reporter" szacuje, że zamykanie kin w różnych zakątkach świata w obawie przed koronawirusem da mocno po kieszeni pracownikom Fabryki Snów. 20 mld dol. straty to orientacyjna suma, która - patrząc po nadchodzących premierach (których nie będzie) – wydaje się całkiem rzeczywista.
"Mulan", "Ciche miejsce 2", "Nowi mutanci", "Szybcy i wściekli 9", "Poroże" (nowy horror reżysera "Paktu z diabłem") to najgłośniejsze premiery, które się nie odbędą przez koronawirusa. Ale to nie koniec, bo przez pandemię coraz więcej produkcji musi się liczyć z opóźnieniami w realizacji.
Potencjalny hit Netfliksa "Red Notice" nie mógł być kręcony we Włoszech. Producenci komiksowego serialu Marvela "Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings" tracą 300-350 tys. dol. każdego dnia, gdy nie mogą pracować zgodnie z planem. Z dodatkowymi kosztami i opóźnieniami muszą się też liczyć twórcy "Jurassic World: Dominion" i "Stranger Things 4".
"THR" donosi, że zamykanie kin i straty w box office już teraz wynoszą 7 mld dol. I jeśli nic się nie zmieni do maja, kwota ta wzrośnie do 10 mld dol.
- Produkcje kinowe i telewizyjne to 49 mld dol. rocznie dla lokalnego biznesu, a cały przemysł rozrywkowy wspiera 2,1 mln miejsc pracy w gospodarce komunalnej i państwowej – wylicza Matthew D. Loeb, prezes związku zawodowego International Alliance of Theatrical Stage Employees, zwracając uwagę na fatalną sytuację pracowników z Hollywood.