Trwa ładowanie...
19-03-2006 19:44

27. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu zakończony

27. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu zakończony
d4g9555
d4g9555

Bartosz Porczyk (na fot.), aktor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, wygrał konkurs aktorskiej interpretacji piosenki podczas 27. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Porczyk pokonał 8 finalistów brawurowo wykonując utwory: "Fabryka małp" Lady Pank i "Do Ciebie Aniu" z repertuaru znanego polskiego hiphopowca Łony. Laureat oprócz statuetki otrzymał również nowy samochód. Nagrodę wręczył mu minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

Aranżer obu piosenek, które wykonał Porczyk, muzyk Łukasz Damrych otrzymał wyróżnienie Tukana Aranżera.

Jury pod przewodnictwem krytyka muzycznego Jana Poprawy drugą nagrodę, Srebrnego Tukana przyznało Karolinie Cichej z Gardzienic, natomiast trzecią Brązowego Tukana zdobyli bracia bliźniacy Piotr i Paweł Kamińscy, aktorzy Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.

d4g9555

Bartosz Porczyk przyznał, że zdobycie głównej nagrody to spełnienie jego marzeń.

"Ten konkurs to bardzo duże wyzwanie. Trzeba stanąć na scenie i w ciągu kilku minut zająć i zafascynować publiczność. To bardzo trudne zadanie" - mówił laureat PPA.

Porczyk specjalnie do utworu "Fabryka małp" ściął włosy. Druga jego piosenka "Do Ciebie Aniu" podbiła wrocławską publiczność, która reagowała salwami śmiechu i długimi brawami w trakcie występu aktora. Porczyk wystąpił w niej w za dużych spodniach od piżamy, klapkach i peruce.

Laureat przyznał, że wybór piosenek był zupełnie przypadkowy. "Wiedziałem, że nie chcę śpiewać o miłości, bo za mało jeszcze o niej wiem. Chciałem po prostu zaśpiewać o człowieku" - mówił Porczyk.

d4g9555

Podczas uroczystości wręczono też przyznawaną od 1996 roku, nagrodę im. Aleksandra Bardiniego. W tym roku dyplom mistrzowski otrzymał muzyk i kompozytor Leszek Możdżer. Laureatami tego wyróżnienia są m.in. Zbigniew Zamachowski i Janusz Józefowicz.

Przed wręczeniem nagród festiwalowa publiczność obejrzała koncert finałowy "Bo we mnie jest seks czyli legenda Kaliny Jędrusik". Piosenki zaśpiewały... m.in. Kinga Preis, Magdalena Cielecka, Agnieszka Dygant i Justyna Steczkowska. W spektaklu pojawił się tylko jeden mężczyzna, którym był Bogusław Linda. Widzowie, zwłaszcza kobiety były jednak rozczarowane bo aktor wystąpił tylko na początku koncertu. Powiedział kilka zdań o bohaterce, Kalinie Jędrusik.

Publiczności bardzo podobała się Kinga Preis w piosence "Ciepła wdówka na zimę", docenili też Justynę Steczkowską, która zaśpiewała "Na całych jeziorach Ty".

d4g9555

Tegoroczny PPA po raz pierwszy prowadzi nowy dyrektor Wojciech Kościelniak, znany wcześniej miłośnikom festiwalu m.in. ze spektaklu poświęconego pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Kościelniak jest dyrektorem wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol. Wcześniej przez 10 lat dyrektorem przeglądu był Roman Kołakowski. Nowy dyrektor to nie tylko zmiana miejsca, gdzie odbywają się główne imprezy, ale i nowe pomysły.

Festiwal została rozbudowany o dwa dodatkowe nurty: offowy i happeningowy. Impreza trwa dłużej niż zwykle bo 10 dni, a zostanie zaprezentowanych prawie 40 spektakli. Przed wrocławianami jeszcze koncert galowy "Hotel pod Różami - poeci polskiej piosenki", w którym wezmą m.in. udział: Katarzyna Groniec, Anna Maria Jopek, Kinga Preis, Maria Peszek, Zbigniew Zamachowski i Maciej Maleńczuk. W programie znajdą się utwory Agnieszki Osieckiej, Juliana Tuwima, Jonasza Kofty i Wojciecha Młynarskiego.

d4g9555
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g9555