Trwa ładowanie...

37. Gdynia Film Festival: Wielkie święto polskiego kina rozpoczęte!

37. Gdynia Film Festival: Wielkie święto polskiego kina rozpoczęte!
d3c3caw
d3c3caw

Nareszcie nadszedł długo oczekiwany moment. Dnia 7 maja rozpoczęła się 37. edycja Gdynia Film Festival. W przeciągu najbliższych pięciu dni festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć 13 niezwykłych filmów, które zakwalifikowały się do Konkursu Głównego. Ponad to widzowie spotkają się z największymi gwiazdami rodzimej kinematografii, podszkolą swoją wiedzę i umiejętności w zakresie filmowej produkcji, a także do aktywnego zwiedzania stolicy polskiego kinach zachęcać będą liczne imprezy towarzyszące FPFF.

Przypominamy, że bieżąca edycja gdyńskiego Festiwalu to pierwsza odbywająca się pod nową nazwą. Jak tłumaczy Dyrektor Artystyczny - Michał Chaciński: „W trakcie pracy nad kampanią medialną dotyczącą Festiwalu odkryliśmy wraz z firmą, z którą w tym zakresie współpracujemy, że niewiele mediów używa pełnej jego nazwy. Dziennikarze, krytycy, radio, czy telewizja posługują się zrozumiałym dla wszystkich skrótem "Festiwal w Gdyni". W związku z pracami nad odświeżeniem wizerunku Festiwalu i nad profesjonalną kampanią medialną, Komitet Organizacyjny jednogłośnie postanowił, że oficjalna nazwa Festiwalu zostanie skrócona i stąd na plakacie hasło Gdynia Film Festival.
Czas pokaże czy nowa nazwa znajdzie swoich zwolenników. Na razie zdania festiwalowych gości są podzielone.

Spośród szczęśliwej trzynastki produkcji, które biorą udział w Konkursie Głównym, aż trzy z nich to fabularne debiuty młodych reżyserów: "Bez wstydu" Filipa Marczewskiego, "Dzień kobiet" Marii Sadowskiej oraz"W sypialni" Tomasza Wasilewskiego. Oprócz kontrowersyjnie zapowiadających się debiutantów (wnioskując choćby po filmie młodego Marczewskiego, który opowiada o miłości kazirodczej), podczas tegorocznego Festiwalu publiczność będzie świadkiem wielkiego powrotu Piotra Trzaskalskiego, autora pamiętnego "Ediego", który w środę (9.05) zaprezentuje swój najnowszy film "Mój rower" z Michałem Urbaniakiem w roli głównej.

W Konkursie Głównym swoje premiery będą miały również filmy znanych i niejednokrotnie nagradzanych już w Gdyni twórców: "Jesteś bogiem" Leszka Dawida - opowieść o losach Magika z zespołu Paktofonika, pokazywany w tym roku na Berlinale "Sekret" Przemysława Wojcieszka, film o sprawcach i ofiarach i o nierozerwalnych więzach łączących pokolenia, "Supermarket" Macieja Żaka - rozgrywająca się w ciągu 24 godzin historia małżeństwa oraz wojenny thriller "Obława" Marcina Krzyształowicza z Marcinem Dorocińskim i Weroniką Rosati w rolach głównych.

Nie wolno pominąć również naszej narodowej dumy, który nieprzerwanie święci swoje filmowe triumfy na arenie międzynarodowej - Agnieszki Holland. Znana na całym świecie polska reżyserka w tym roku zaprezentuje swój nominowany do Oscara film, "W ciemności". Już w sobotę, 11 maja, na oficjalnej gali zamknięcia przekonamy się czy Złote Lwy powędrują właśnie do niej.

d3c3caw

A teraz pragniemy zapowiedzieć największe wydarzenie pierwszego dnia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych - premiera filmu *„Jesteś Bogiem”w reżyserii Leszka Dawida oficjalnie otworzy 37. Gdynia Film Festival o godzinie 19.*

Wyczekiwany od blisko dekady film o legendarnej grupie Paktofonika jest jednym z 13 tytułów, które w Konkursie Głównym festiwalu zawalczą o prestiżowe Złote Lwy.

Za sprawą niezwykłej historii Piotra Łuszcza – „Magika” (Marcin Kowalczyk), Sebastiana Salberta – „Rahima” (Dawid Ogrodnik) i Wojciecha Alszera – „Fokusa” (nagrodzony Złotymi Lwami za rolę w „Chrzcie” Tomasz Schuchardt) rzesze wiernych fanów PFK, a także kinomani spragnieni prawdziwego obrazu Polski, prześledzą losy trzech kumpli z Mikołowa i Katowic, którzy dzięki oryginalnym utworom, takim jak słynny „Jestem Bogiem”, stali się głosem pokolenia młodych Polaków.

* Wszystkich sympatyków polskiego kina zapraszamy do Gdyni oraz na oficjalną stronę ! * **

d3c3caw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c3caw