Akademia filmowa spiera się z Polakami o Oskara

Akademia filmowa spiera się z Polakami o Oskara
Źródło zdjęć: © ONS.pl

24.02.2012 | aktual.: 23.01.2017 12:48

Stowarzyszenie Twórców Ludowych, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie zmieni nazwy nagrody "Ludowe Oskary", jak żądała tego Amerykańska Akademia Filmowa

1 / 5

Trzeba przekonać Akademię

Obraz
© Ludowy Oskar

"Pro bono zaproponowano nam pomoc, która będzie polegała na napisaniu do kancelarii prawnej, która reprezentuje w Polsce interesy Amerykańskiej Akademii Filmowej, pisma odnoszącego się do wszystkich zarzutów pod naszym adresem. Prawnicy zapewnili nas, że zrobią wszystko, by przekonać Akademię, że Ludowe Oskary nie czerpią z dorobku Amerykanów. W związku z tym postanowiliśmy spróbować zawalczyć o naszą nazwę. Jeśli nam się nie uda, to wtedy zmienimy nazwę nagrody, ale spróbujemy ją ocalić" - powiedział PAP Majcher.

Dodał, że list w tej sprawie zostanie wysłany jeszcze w tym tygodniu.

2 / 5

Renoma Oscarów

Obraz
© ONS.pl

Przed tygodniem organizatorzy "Ludowych Oskarów" otrzymali od kancelarii prawnej reprezentującej w Polsce interesy Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (rozdaje słynne filmowe Oscary) list z żądaniem odstąpienia od używania dla nagrody słowa "Oskar".

Poinformowali, że słowo to zostało w Polsce zastrzeżone dla amerykańskiej nagrody filmowej.

W piśmie kategorycznie stwierdzono, że Akademia "nie aprobuje" wykorzystywania przez twórców ludowych nazwy "Oskary", argumentowano, że Polacy "bezprawnie wykorzystują prestiż nagrody" i "powodują rozwodnienie renomy znaku towarowego Oscar".

3 / 5

Jednak nie zmienią nazwy

Obraz
© ONS.pl

Zdumieni, ale i przerażeni powagą pisma, twórcy ludowi w pierwszej chwili zapowiadali, że zmienią nazwę swojej nagrody, mimo iż jej nazwa wiąże się nie z filmowymi Oskarami, lecz z postacią legendarnego polskiego etnografa Oskara Kolberga.

"Na stronie internetowej piszemy jasno, dlaczego nagroda nazywa się Ludowy Oskar, mamy swój dorobek, popularyzujemy postać Kolberga, może przekonamy tym Akademię" - powiedział PAP Majcher.

4 / 5

Historia Ludowych Oskarów

Obraz
© ONS.pl

"Ludowe Oskary" od 2002 roku przyznaje ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ludowych najciekawszym wydarzeniom folklorystycznym w kraju.

Nazwa nagrody nawiązuje do postaci Oskara Kolberga, a statuetka, którą otrzymują laureaci, przedstawia siedzącego Jezusa Frasobliwego.

W poprzednich latach "Ludowymi Oskarami" nagrodzono m.in. Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie za wystawę "Rola chleba w kulturze ludowej" i Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej "Jasio konie poił" za film DVD zrealizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, a także olsztynecki skansen za lekcje o architekturze regionalnej.

5 / 5

Chodzi o Oskara Kolberga

Obraz
© ONS.pl

Patron nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Oskar Kolberg (1814-1890) - to wybitny badacz polskiej kultury ludowej.

Etnograf jako pierwszy zgromadził i uporządkował według regionów wiedzę na temat polskiej twórczości ludowej - muzyki, tańców, zwyczajów i mowy.

Jednym z jego osiągnięć było zebranie ok. 10 tys. rodzimych melodii ludowych. Oscary, doroczne nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences), są przyznawane od 1929 r., m.in. w kategoriach: najlepszy pełnometrażowy film fabularny, najlepszy reżyser, pierwszoplanowy aktor i pierwszoplanowa aktorka. Tegoroczna ceremonia rozdania Oscarów, 84. w historii, odbędzie się 26 lutego w Teatrze Kodaka w Los Angeles. (PAP/kk)

oscaryoscarhugo i jego wynalazek
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)