Andrzej Wajda: nowe ustalenia w sprawie pogrzebu reżysera

Filmowiec zostanie pochowany w Krakowie w środę 19 października. Początkowo ceremonia miała mieć charakter prywatny. Jednak rodzina zmarłego zmieniła zdanie.

Andrzej Wajda: nowe ustalenia w sprawie pogrzebu reżysera
Źródło zdjęć: © PAP

13.10.2016 | aktual.: 13.10.2016 09:19

Zgodnie z wolą Andrzeja Wajdy zostanie on pochowany na Cmentarzu Salwatorskim, gdzie spoczywają krewni reżysera. Radio RMF FM podaje, że najbliżsi zmienili scenariusz pogrzebu – ceremonia będzie miała charakter otwarty. Poprzedzi ją msza święta u ojców Dominikanów.

Z kolei 18 października w Warszawie o godzinie 15.00 w kościele św. Jacka (ul. Freta) zostanie odprawiona msza w intencji zmarłego. Przyczyną śmierci Andrzeja Wajdy było zapalnie płuc.

Andrzej Wajda był twórcą słynnych filmów jak "Człowiek z żelaza", "Panny z wilka", "Ziemia Obiecana" i "Katyń". W 2000 roku otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. O tę prestiżową statuetkę w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" ubiega się jego najnowszy film pt. "Powidoki".

Reżyser był współtwórcą tzw. szkoły polskiej - ważnego nurtu w rodzimej sztuce filmowej, dzięki któremu na przełomie lat 50. i 60. polska kinematografia stała się sławna w świecie. Wpisują się w niego m.in. takie filmy jak: "Kanał" (1957), "Popiół i diament" (1958), czy "Lotna" (1959) - jego pierwszy film barwny. Reżyseria nie była jednak jego pierwszą pasją. Ze światem sztuki Wajda zetknął się już na studiach malarskich w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Naukę porzucił po trzech latach.

Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Jego ojciec, Jakub, oficer Wojska Polskiego, zginął w Katyniu. Chciał, by syn służył w armii. W 1939 roku przyszły reżyser pojechał więc do Lwowa, by wstąpić do Korpusu Kadetów. Nie dostał się tam jednak i większą część wojny spędził w Radomiu.

Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (178)