Trwa ładowanie...

Cieszyńskie "Kino na Granicy"

Share
Cieszyńskie "Kino na Granicy"
dpxmu16

W Cieszynie rozpoczyna się dziewiąty Przegląd Filmowy "Kino na Granicy". Przez najbliższy tydzień nadolziański gród będzie miejscem spotkań, dyskusji i prezentacji filmów w polskiej i czeskiej wersji językowej.

W programie jest pełny przegląd ekranizacji prozy Bohumila Hrabala - w 10. rocznicę śmierci znakomitego pisarza, będą retrospektywy twórczości: Jana Němca - jednego z luminarzy czechosłowackiej nowej fali oraz retrospektywa twórczości Martina Slivki - wybitnego słowackiego reżysera filmów dokumentalnych, badacza i propagatora kultury ludowej.

W "Kinie na Granicy" można będzie obejrzeć między innymi najnowsze filmy czeskie i słowackie, najlepsze polskie filmy ostatniego sezonu oraz czeskie kino eksperymentalne.

dpxmu16

Podczas festiwalu przypomniane zostaną też najważniejsze pozycje z obfitej filmografii zmarłego niedawno aktora Leona Niemczyka, m.in. "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego i "Po sezonie" Janusza Majewskiego.

Co roku podczas kilku wiosennych dni cieszyńskie kina odwiedza kilkanaście tysięcy widzów, głównie studentów filmoznawstwa i filologii słowiańskich, ale również miłośników dobrego kina, animatorów kultury filmowej, dyrektorów największych festiwali filmowych, działaczy społecznych i dyplomatów.

Przegląd Filmowy "Kino na Granicy" potrwa do 3 maja. Początek imprezy o godzinie 19-tej w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

dpxmu16

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpxmu16
dpxmu16