Trwa ładowanie...
28-11-2006 10:53

Dziesiąty Smok Smoków powędruje do Raoula Servais

Dziesiąty Smok Smoków powędruje do Raoula Servais
d2xax4r
d2xax4r

Podczas ceremonii otwarcia 47. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (31 maja 2007) honorową nagrodę Smoka Smoków za całokształt pracy twórczej, odbierze Raoul Servais - wybitny, belgijski reżyser filmów animowanych. 47. edycję KFF wsparł finansowo Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Raoul Servais z radością przyjął wiadomość o przyznanym mu wyróżnieniu, zaznaczając, iż to wielki zaszczyt otrzymać nagrodę na jednym z najważniejszych na świecie festiwali filmowych, ponadto odbywającym się w kraju, którego twórcy tak wiele wnieśli do rozwoju animacji filmowej.

Smok Smoków jest nagrodą ustanowioną w 1998 roku i przyznawaną już od dziesięciu lat przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej autorom, których twórczość na trwałe wpisała się w historię filmu dokumentalnego i animowanego. Dotychczas jej laureatami byli dokumentaliści: Bohdan Kosiński, Raymond Depardon, Werner Herzog, Albert Maysles, Kazimierz Karabasz oraz animatorzy: Jan Lenica, Jan Svankmajer, Stephan i Timothy Quay, Juri Norstein.

Raoul Servais uchodzi za jednego z największych żyjących reżyserów filmów animowanych na świecie,, a na pewno za najbardziej znanego belgijskiego przedstawiciela tego gatunku. Urodził się 1 maja 1928 r. W wieku dwudziestu dwóch lat ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gandawie, a od 1953 roku pracował jako asystent sławnego surrealisty Rene Magritte’a. Niezwykle różnorodna twórczość artysty, na którą składa się około dwudziestu filmów animowanych, w tym jeden pełnometrażowy, wywodzi się z kultury flamandzkiej i oscyluje wokół ekspresjonizmu oraz realizmu magicznego. Niemałe znaczenie dla wykształcenia indywidualnego stylu reżysera miała także wspomniana współpraca z Magrittem. Według słów Profesora Jerzego Kuci, członka Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, Raoul Servais wniósł w światowy film animowany własną koncepcję filmu autorskiego cechującego się głębokim humanizmem, uwrażliwieniem na sprawy obywatelskie i społeczne, penetrującego zakamarki ludzkiej duszy. Jego najbardziej znanym filmem jest
"Harpia" z 1979 roku nagrodzona Złotą Palmą w Cannes.

Widzowie 47. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego (31.05 - 05.06. 2007) będą mieli okazję obejrzeć filmy laureata Smoka Smoków zaprezentowane podczas retrospektywy jego twórczości.

d2xax4r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xax4r