Dziś premiera "11.09.01"
Film "11.09.01", powstały w związku z rocznicą tragicznych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych, wejdzie dziś, 11 września 2002 na ekrany kin w wielu krajach świata, w tym w Polsce.
11.09.2002 02:00
Obraz składa się z jedenastu krótkometrażówek, zrealizowanych przez jedenastu reżyserów z całego świata.
Autorami krótkich filmów, trwających 11 minut 9 sekund i jedną klatkę, są: Samira Makhmalbaf - Iran, Claude Lelouch - Francja, Youssef Chahine - Egipt, Danis Tanovic - Bośnia-Hercegowina, Idrissa Ouedraogo - Burkina Faso, Ken Loach - Wielka Brytania, Alejandro Gonzales Inarritu - Meksyk, Amos Gitai - Izrael, Mira Nair - Indie, Sean Penn - Stany Zjednoczone, i Shohei Imamura - Japonia.
Wszyscy artyści zaangażowani w projekt mieli pełną wolność twórczą. Krótkie filmy - mniej lub bardziej bezpośrednio dotykające wydarzeń 11 września - są postulatem pokoju i tolerancji między ludźmi różnych krajów i kultur. Reżyserzy wzięli udział w projekcie za darmo lub za minimalne honoraria.
Producentem i inicjatorem projektu jest Francuz Alain Brigand. Film miał swoją światową premierę na zakończonym w niedzielę festiwalu w Wenecji i został gorąco przyjęty przez publiczność.
Obraz, pokazywany poza konkursem, przez niektórych komentatorów został uznany za najbardziej znaczący film festiwalu. Otrzymał nagrodę CICT-UNESCO.
Najwięcej emocji wzbudziła krótkometrażówka Egipcjanina Youssefa Chahine''a. Przedstawia ona dyskusję arabskiego intelektualisty z duchem amerykańskiego żołnierza, który zginął w zamachu terrorystycznym w Bejrucie.
Film ten poszerza naszą wiedzę o świecie - uznała szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, Janina Ochojska. Część dochodów z jego rozpowszechniania w Polsce wesprze odbudowę szkoły w Kabulu.
Chodzi nie tylko o to, żebyśmy zebrali dużo pieniędzy. Chodzi także o świadomość tego, co się dzieje na świecie. Dzięki temu filmowi nasza wiedza o świecie poszerza się. Złu można przeciwdziałać poprzez tworzenie dobra -powiedziała na jednej z konferencji prasowych Ochojska.
Film będzie wyświetlany w kinach w Belgii, Brazylii, Czech, Francji, Holandii, Hongkongu, Izraela, Japonii, Kolumbii, Libanu, Niemiec, Peru, Polski, Szwajcarii i Włoch.