Trwa ładowanie...
d4bdlh0
Aktualności

Emma Thompson już nie popiera uwolnienia Polańskiego

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Emma Thompson
Emma Thompson
d4bdlh0

Znana brytyjska aktorka Emma Thompson, wyróżniona Oscarami, wycofała swój podpis pod petycją francuskiego filozofa Bernarda-Henri Levy'ego domagającą się uwolnienia Romana Polańskiego - donosi sobotni "The Independent".

Do zmiany zdania przekonała ją w prywatnej rozmowie 19-letnia studentka Caitlin Hayward-Trapp, która wraz z Thompson uczestniczyła w panelu dyskusyjnym na uniwersytecie w Exeter w południowo-zachodniej Anglii.

Hayward-Trapp zbierała wśród studentów i internautów podpisy pod kontrpetycją, protestującą przeciw petycjom w sprawie uwolnienia Polańskiego.

d4bdlh0

Thompson zna osobiście 76-letniego Polańskiego. Do podpisania apelu w sprawie uwolnienia reżysera skłoniły ją jego tragiczne doświadczenia życiowe.

Pod petycją Levy'ego zebrano jak dotąd 164 podpisy. Wśród sygnatariuszy są m.in. aktorzy Jeremy Irons i Harrison Ford, pisarz Salman Rushdie, aktorki Isabelle Huppert, Kristin Scott Thomas i Natalie Portman, reżyser Sam Mendes.

Pod inną petycją, francuskiego Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów Dramatycznych (SACD), podpisało się 850 osób, w tym hiszpański reżyser filmowy Pedro Almodovar. Rzecznik SACD podkreśla jednak, iż motywem petycji jest protest przeciwko sposobowi aresztowania Polańskiego, ponieważ stwarza on niebezpieczny precedens.

Kalifornijski wymiar sprawiedliwości zarzuca Polańskiemu, że w 1977 r. w willi aktora Jacka Nicholsona w Hollywood uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. Ustawodawstwo stanowe Kalifornii kwalifikuje czyn lubieżny z nieletnią automatycznie jako gwałt. Przed zakończeniem postępowania karnego w USA Polański zbiegł do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia. Francja i USA nie mają dwustronnej umowy o ekstradycji.

Polański został aresztowany we wrześniu w Szwajcarii, gdy przyleciał do Zurychu po odbiór nagrody i na retrospektywę swojego filmowego dorobku. Szwajcarzy dwukrotnie odrzucili składane przez jego adwokatów wnioski o zwolnienie go za kaucją.

d4bdlh0

Podziel się opinią

Share
d4bdlh0
d4bdlh0