Trwa ładowanie...
10-11-2009 12:10

Feliks Falk rozpoczął w Krakowie zdjęcia do filmu "Joanna"

Feliks Falk rozpoczął w Krakowie zdjęcia do filmu "Joanna"Źródło: AKPA
d446g6t
d446g6t

Feliks Falk rozpoczął w Krakowie zdjęcia do dramatu kinowego "Joanna". Akcja filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej. To opowieść o kobiecie ukrywającej żydowską dziewczynkę. Zdjęcia do filmu będą kręcone także w Warszawie i Zakopanem - dowiedziała się PAP w poniedziałek w Komisji Filmowej Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Główną rolę - samotnej młodej pianistki, która utraciła męża w wojennej zawierusze - gra w filmie Urszula Grabowska. Kobieta zostaje sama. Przypadkiem znajduje małą żydowską dziewczynkę. Ukrywa ją, ale mieszkający w tej samej kamienicy niemiecki oficer domyśla się wszystkiego. W zamian za dochowanie tajemnicy zmusza kobietę, aby została jego partnerką. Po wojnie młoda krakowianka zostaje uznana za kolaborantkę.

W zamiarze reżysera, historia ta - choć rozgrywa się w konkretnych realiach II wojny światowej - ma mieć wymiar uniwersalny.

Autorem scenariusza jest Falk. Do napisania scenariusza zainspirowały go autentyczne wydarzenia, które stały się punktem wyjścia dla historii opowiedzianej w filmie.

d446g6t

W poniedziałek ekipa filmowa pracowała na krakowskim Starym Mieście. U zbiegu ulic św. Jana i Pijarskiej za sprawą filmowców czas cofnął się o 70 lat. Wnętrza Hotelu Francuskiego przemieniły się w kawiarnię z okresu okupacji, na zewnątrz budynku zawisły czerwone flagi ze swastykami i obwieszczenia niemieckich władz Krakowa. Naprzeciw, nieopodal kościoła św. Jana zaparkowały samochody z lat 40-tych. Po "Johannesgasse" przechadzał się patrol żandarmerii z pistoletami maszynowymi, podzwaniając blaszanymi ryngrafami na piersiach.

W weekend zdjęcia do filmu kręcono na ulicy Szpitalnej, położony tam gmach banku przemienił się w budynek niemieckiej poczty. Także w kolejnych dniach filmowcy zamierzają kręcić zdjęcia w plenerach krakowskiego Starego Miasta - m.in. na ulicy Kanoniczej, Poselskiej i Senackiej. Zdjęcia w Krakowie zakończą się w sobotę na placu Dominikańskim, gdzie przygotowano efektowne plenery z zabytkowym tramwajem.

Z Krakowa filmowcy przeniosą się do Warszawy, gdzie zaplanowano głównie zdjęcia we wnętrzach, a potem do Zakopanego, gdzie sceny do filmu będą kręcone w górskich plenerach.

Producentem filmu jest Akson Studio Michała Kwiecińskiego.

d446g6t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d446g6t