Trwa ładowanie...
d2qg0eo
Aktualności

Festiwal Filmów Optymistycznych już od środy

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marcin Dorociński
Marcin Dorociński (AKPA)
d2qg0eo

Najlepsze filmy ostatniego sezonu zaprezentowane zostaną podczas szóstego Festiwalu Filmów Optymistycznych Multimedia Happy End w Rzeszowie. Impreza rozpocznie się w środę i potrwa do soboty.

Jak powiedział organizator festiwalu Piotr Żukowski, w tegorocznym konkursie znalazły się 24 filmy fabularne, dokumentalne, profesjonalne, a także studenckie i niezależne.

- Ta różnorodność gatunkowa oraz udział w konkursie nieprofesjonalnych twórców jest naszym wyróżnikiem wśród innych festiwali filmowych. W tym roku w ramach imprez towarzyszących zaprezentowane zostaną filmy, które nagrodzone zostały podczas festiwalu +Kręci się...+ oraz najnowszy film Piotra Matwiejczyka pt. "Kup teraz" - poinformował Żukowski.

d2qg0eo

Rzeszowska publiczność będzie mogła zobaczyć m.in. "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego, "Ogród Luizy" w reżyserii Macieja Wojtyszki oraz "Rezerwat" Łukasza Palkowskiego. Wśród filmów dokumentalnych w konkursie znalazły się m.in. "Radioakcja" Tomasza Jurkiewicza, "Dekalog III" Macieja Cuske, "Muzyczna partyzantka" Mirosława Dembińskiego.

- W tym roku nagrody, "Złote Ryby" przyzna publiczność, która na specjalnych kartach odda swoje głosy. Nowością będzie wybór najbardziej optymistycznych bohaterów filmów, prezentowanych w konkursie - mówił Żukowski.

W ramach festiwalu przyznawane są również nagrody honorowe dla profesorów szkół filmowych i artystycznych za trud włożony w kształcenie nowych pokoleń filmowców oraz dla osób, firm i instytucji wspierających polskie kino niezależne. Wśród dotychczasowych laureatów są aktor i pedagog Jerzy Stuhr, krytyk filmowy Andrzej Kołodyński, reżyser i producent filmowy Maciej Ślesicki oraz telewizja Canal+.

- Tegoroczną nagrodę odbierze aktor Mirosław Baka, który wspiera i inspiruje młodych reżyserów, biorąc udział w ich produkcjach filmowych oraz Telewizja Kino Polska, która od wielu lat promuje kino niezależne - zaznaczył Żukowski.

Pierwsza edycja festiwalu Happy End odbyła się w Jeleniej Górze, dwie następne we Wrocławiu. Od trzech lat festiwal organizowany jest w Rzeszowie.

d2qg0eo

Podziel się opinią

Share
d2qg0eo
d2qg0eo