Film o Sendlerowej w amerykańskiej telewizji
W niedzielę wieczorem (czasu USA - w poniedziałek nad ranem czasu polskiego) amerykańska telewizja CBS pokazała film "Odważne serce Ireny Sendler", opowiadający o Polce, która w czasie okupacji hitlerowskiej z narażeniem życia, wraz ze współpracującymi z nią osobami, uratowała około 2500 dzieci żydowskich z getta warszawskiego.
20.04.2009 12:27
Film, w reżyserii Johna Harrisona, zrealizowany na podstawie książki Anny Mieszkowskiej "Matka dzieci Holokaustu", wyemitowano w 66 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Tytułową rolę odtwarza znana aktorka Anna Paquin, laureatka Oscara za dziecięcą rolę w flmie "Fortepian' w 1993 r. W filmie gra kilkoro polskich aktorów, m.in. Danuta Stenka, Maja Ostaszewska i Jerzy Nowak. Muzykę skomponował Jan Kaczmarek, wybitny polski kompozytor tworzący w USA, lauret Oscara. Autorem zdjęć jest Jerzy Zieliński.
Film spotkał się z mieszanym przyjęciem prasy w USA. Krytycznie ocenili go recenzenci "New York Timesa" i "The Hollywood Reporter". Entuzjastycznie przyjął go "Wall Street Journal". Część prasy skupia się nie na artystycznych walorach filmu, a na samym prawdziwym dramacie, o którym opowiada.
Internauci, komentujący film w sieci, też podkreślają na ogół, że ważna jest sama historia i nie mają zastrzeżeń do sposobu jej przedstawienia. Kinowy pokaz filmu odbył się w zeszłym tygodniu w Fort Scott w stanie Kansas z udziałem Renaty Zajdman, która w czasie okupacji hitlerowskiej była jednym z dzieci uratowanych przez Irenę Sendlerową.
Postać bohaterskiej Polki - o czym realizatorzy filmu przypomnieli na końcu - wydobył z zapomnienia nauczyciel historii w szkole średniej w Kansas, Norm Conrad. Napisał on sztukę teatralną o Sendlerowej pt. "Życie w słoiku", odgrywaną przez jego uczennice na szkolnych przedstawieniach.
Tytuł sztuki nawiązuje do tego, że pani Sendlerowa zapisywała dane wszystkich dzieci na karteczkach i chowała je w słoikach, które następnie zakopywała w oznaczonym miejscu. Umożliwiło to po wojnie odnalezienie dzieci przez ich żydowskich rodziców lub innych krewnych, którzy ocaleli z Zagłady.
Uratowane dzieci, którym zapewniano aryjskie papiery, były umieszczane w polskich rodzinach. Irena Sendlerowa i jej pomocnicy współpracowali z Żegotą, komórką AK zajmującą się ratowaniem Żydów.
W 1943 r. pani Sendler została aresztowana przez gestapo. Mimo tortur, nie wydała nikogo i została skazana na śmierć. W ostatniej chwili udało się ją ocalić dzięki przekupieniu oficera SS.
W 1999 r. Norm Conrad wraz ze swymi uczennicami przybył do Polski i spotkał się z panią Sendlerową. W 2007 r. Irena Sendler była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, ale otrzymał ją Al Gore. Zmarła 12 maja 2008 r. w wieku 98 lat.