Trwa ładowanie...
d7uzsyv
Aktualności

Filmowcy w obronie Romana Polańskiego

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Roman Polański
Roman Polański (AP)
d7uzsyv

Filmowcy, którzy przyjechali do Cannes na rozpoczynający się tam w 63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy, podpisali petycję do władz Szwajcarii w obronie Romana Polańskiego oczekującego w areszcie domowym na decyzję szwajcarskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawie wniosku o jego ekstradycję do USA.

List podpisali m. in. reżyserzy Jean-Luc Godard, Agnes Varda, Mathieu Amalric, Patricio Guzman i Bertrand Tavernier.

Aktorzy apelują do władz szwajcarskich, aby odrzuciły wniosek o ekstradycję Polańskiego wystosowany przez amerykański sąd ponieważ, narusza on "jedno z praw podstawowych, które stwierdza, że nie można skazywać człowieka dwa razy za ten sam czyn" a także dlatego, że wniosek "oparty jest na kłamstwie".

d7uzsyv

Polański został w 1977 r. uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią. Jednak przed ogłoszeniem wyroku potajemnie opuścił Stany Zjednoczone obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim ugody. Od tego czasu przebywał w Europie, głównie we Francji, gdzie kontynuował reżyserowanie filmów.

Polański został zatrzymany 26 września ub. r. w Zurychu, gdzie przybył aby wziąć udział w festiwalu filmowym, na podstawie wciąż obowiązującego amerykańskiego listu gończego. Reżysera zwolniono z aresztu za kaucją.

Od tego czasu, przebywa on w swoim domu w szwajcarskim kurorcie Gstaad oczekując na decyzję w sprawie jego ewentualnej ekstradycji do USA.

Zobacz także:

d7uzsyv

**[

CICHOPEK ZATRUDNIŁA SOBOWTÓRA?! ]( http://aleseriale.pl/gid,5895,img,219267,fototemat.html ) **

d7uzsyv

Podziel się opinią

Share
d7uzsyv
d7uzsyv