Trwa ładowanie...

"Hania" otworzy Festiwal Filmu Polskiego w USA

Share
"Hania" otworzy Festiwal Filmu Polskiego w USA
d1o532i

Najnowszy film Janusza Kamińskiego - "Hania" zainauguruje 19. edycję Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce w sobotę, 3 listopada, o godz. 19:30 w kinie Fundacji Kopernikowskiej.

"Hania" to drugi film w dorobku reżyserskim Janusza Kamińskiego, po "Straconych duszach" nakręconych w roku 2000, a pierwszy w ogóle zrealizowany w Polsce. Zdobywca dwóch Oskarów za zdjęcia do filmów Stevena Spielberga "Schindler's List" i "Saving Private Ryan", nominowany także do tej nagrody za "Amistad", pokazał polską rzeczywistość w nieco baśniowej konwencji.

d1o532i

Od pierwszych ujęć Warszawa wygląda jak Świąteczny Nowy York czy Chicago. W wigilię Bożego Narodzenia Ola i Wojtek, młode bezdzietne małżeństwo, zapraszają do domu Kacpra, sierotę z domu dziecka. Stwarza to Wojtkowi okazję, aby przypomnieć sobie własne dzieciństwo, które apodyktyczny ojciec zmienił w koszmar.

Ten wyjątkowy dzień przeżyty w towarzystwie rezolutnego, obdarzonego wyobraźnią chłopca pozwala Wojtkowi przezwyciężyć lęki, uwolnić się od poczucia winy i otworzyć na miłość. Chłopiec, jak Jezus, przynosi bohaterom Dobrą Nowine, nadzieję na pełniejsze i wartościowe życie.

W rolach głównych występują Agnieszka Grochowska, jedna z najbardziej utalentowanych europejskich aktorek młodego pokolenia, która odtwarza postać Oli oraz Łukasz Simlat jako Wojtek, mąż Oli. Sekundują im m.in. Maciej Stolarczyk jako Kacper, Bartek Kasprzykowski jako Janek i Małgorzata Kożuchowska w roli Kasi. Autorem pięknych zdjęć jest sam Janusz Kamiński, a muzykę napisał inny polski laureat Oskara Jan A.P. Kaczmarek. Producentem filmu jest Juliusz Machulski.

W roku 2001 Janusz Kamiński otrzymał Nagrodę Skrzydeł Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce przyznawaną twórcom pochodzenia polskiego za wybitne dokonania w dziedzinie sztuki filmowej poza Polską.

d1o532i

Projekcje "Hani" poprzedzi wyjątkowy film animowany w reżyserii Grzegorza Jonkajtysa "Arka" o nieznanym groźnym wirusie, który sieje ogromne spustoszenie wśród ludzkiej populacji.

Pozostali przy życiu, nieświadomi jego prawdziwej istoty, usiłują uciec przez ocean ku niezamieszkanym rejonom kuli ziemskiej. W ogromnych tankowcach podążają w poszukiwaniu krainy wolnej od śmiercionośnej zarazy. Rozpoczyna się exodus, przewodzi mu jeden człowiek...

Film ubiega się o tegoroczną nominację oskarową w kategorii krótkiego filmu animowanego.

Zdobył już prestiżową nagrodę Best of Show Siggraph 2007 oraz był nominowany do nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego na festiwalu w Cannes. Producentem filmu jest Marcin Kobylecki.

Grzegorz Jonkajtys, młody polski animator, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, mieszka i pracuje w Kalifornii. Jako tzw. lead animator tworzył m.in. "Labirynt Fauna" czy "Sztuke spadania", a ostatnio mający wkrótce wejść na ekrany "The Mist". Współpracował m.in. przy takich filmach jak "Gothika" czy "Miasto grzechu." age. Niepowtarzalna noc otwarcia 19. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce oprócz filmu, przedstawienia gości tegorocznej imprezy oraz ceremonii wręczenia specjalnych nagród obejmuje również uroczyste przyjęcie z udziałem zaproszonych gości, które poprzedzi pokaz filmu.

Odbędzie się ono w Galerii 1112 Towarzystwa Sztuki (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago), gdzie jednocześnie zostanie otwarta wystawa współczesnego malarstwa polskiego towarzysząca festiwalowi.

d1o532i

Podziel się opinią

Share
d1o532i
d1o532i