Trwa ładowanie...
ida
03-03-2016 11:14

''Ida'': Europejska Akademia Filmowa protestuje przeciw polityce władz Telewizji Polskiej

''Ida'': Europejska Akademia Filmowa protestuje przeciw polityce władz Telewizji PolskiejŹródło: mat. dystrybutora
d4hm4b1
d4hm4b1

Nie ustają dyskusje wokół zeszłotygodniowej emisji „Idy” Pawła Pawlikowskiego na antenie TVP2. Telewizyjny pokaz obrazu nagrodzonego między innymi Oscarem i Europejską Nagrodą Filmową poprzedziła debata krytyków i kontrowersyjny komentarz, do którego odniosła się ostatnio Europejska Akademia Filmowa.

Na stronie Europejskiej Akademii Filmowej pojawił się protest, w którym zarząd tej organizacji popiera stanowisko Gildii Reżyserów Polskich i niektórych polskich krytyków (czytaj więcej tutaj)
, sprzeciwiających się postawie władz Telewizji Polskiej. Przypomnijmy, że emisję „Idy” na kanale TVP2 25 lutego poprzedziła rozmowa krytyków, którzy zgodnie uznali, że film Pawła Pawlikowskiego jest pro-żydowski i Polacy nie zgadzają się z jego wymową.

d4hm4b1

Przed filmem wyświetlono również planszę z historycznym komentarzem, informującym o ratowaniu Żydów przez Polaków w trakcie drugiej wojny światowej, oraz że to Polakom przyznano najwięcej tytułów Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem. Kontrowersje wzbudziła forma tego przekazu, który sugerował, że plansza z tymi informacjami jest częścią filmu.

Podczas gdy Zarząd Europejskiej Akademii Filmowej broni prawa do głoszenia różnorodnych opinii o filmie i do otwartych dyskusji, to nie może zaakceptować manipulacji spowodowanej taką dyskusją, która owocuje wydaniem jednostronnego sądu przed emisją filmu – czytamy na stronie Akademii.

Zarząd podkreślił, że wolność słowa i wypowiedzi stanowi jeden z filarów, na którym opiera się współczesna demokracja. Protestacyjny wpis kończy zdanie: Nie możemy się doczekać, by móc wspólnie z polskimi filmowcami i przyjaciółmi celebrować 29. edycję rozdania Europejskich Nagród Filmowych, która nastąpi 10 grudnia we Wrocławiu.

d4hm4b1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hm4b1