Trwa ładowanie...

''Ida'': Rozmawiamy z Agatą Kuleszą o zagranicznym sukcesie [WIDEO]

Obraz został nominowany do Złotych Globów w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”

Share
''Ida'': Rozmawiamy z Agatą Kuleszą o zagranicznym sukcesie [WIDEO]
Źródło: mat. dystrybutora
d3ffbuu

"Ida" zdobyła m.in. Złote Lwy podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni, Złotą Żabę na Camerimage, Nagrodę im. Carlo Di Palmy Europejskiej Akademii Filmowej, zwyciężyła na Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz na BFI London Film Festival. To nie koniec tryumfalnego pochodu produkcji – 11 grudnia dowiedzieliśmy się, że obraz został nominowany do Złotych Globów w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. O tym sukcesie rozmawiamy z odtwórczynią jednej z głównych ról, Agatą Kuleszą, zdobywczynią nagrody Los Angeles Film Critics Association.

O czym jest „Ida”?

"Ida" to pierwszy polski film Pawła Pawlikowskiego. Poruszający, kameralny, wybitny w warstwie formalnej dramat, którym reżyser wraca do rodzinnego kraju. Z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem.

d3ffbuu

Polska, lata 60. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są.

Oscarowy pewniak

Nic więc dziwnego, że redakcja serwisu Indiewire jest pewna, że "Ida" Pawlikowskiego to jeden z najmocniejszych nieanglojęzycznych tegorocznych kandydatów do Oscara – zdaje się to potwierdzać nominacja do Złotych Globów (więcej tutaj). Z kolei serwis internetowy Brytyjskiego Instytutu Filmowego wymienia produkcję wśród najlepszych filmów dekady (więcej tutaj).

Na początku grudnia Agata Kulesza zdobyła nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową Stowarzyszenia Krytyków Filmowych w Los Angeles (Los Angeles Film Critics Association). O to wyróżnienie walczyła również Rene Russo (nominowana za rolę bezwzględnej producentki telewizyjnej w filmie „Wolny strzelec”).

d3ffbuu

Miłośników talentu Agaty Kuleszy z pewnością ucieszy fakt, że już 25 grudnia na ekrany polskich kin wejdzie film "Pani z przedszkola", w którym aktorka gra jedną z głównych ról.

Zobacz zwiastun "Pani z przedszkola"

Zobacz naszą relacją z premiery "Pani z przedszkola"

d3ffbuu

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ffbuu
d3ffbuu