Trwa ładowanie...
03-03-2006 11:41

'Jan Paweł II' - wzruszający

'Jan Paweł II' - wzruszający
d2ntyad
d2ntyad

W krakowskim kinie "Reduta" odbył się pokaz prasowy filmu Jan Paweł II z udziałem jego twórców. Wielu widzów obecnych na pokazie podczas ostatnich scen filmów - śmierci Jana Pawła II i pogrzebu papieża - miało łzy w oczach.

Dla reżysera Johna Kenta Harrisona i odtwórców głównej roli Jona Voighta i Cary Elwesa była to pierwsza okazja do zobaczenia polskiej jego wersji, która różni się od włoskiej i amerykańskiej tym, że papież został ukazany jako przywódca duchowy, a nie jako przywódca polityczny jak w wersjach dla widzów we Włoszech i USA. Reżyserem polskiej wersji jest Jerzy Łukaszewicz, znany między innymi z filmu "Faustyna". ZOBACZ BOGATĄ GALERIĘ ZDJĘĆ Z 'JANA PAWŁA II' Reżyser John Kent Harrison mówił podczas konferencji prasowej, że "była potrzeba zrobienia takiego filmu", a dla niego ważne były słowa papieża "Nie lękajcie się" i z nimi posuwał się do przodu przy realizacji filmu. Nie potrafił powiedzieć, która ze scen filmu była dla niego najtrudniejsza i najbardziej wzruszająca.

Odtwórca roli Jana Pawła II, Jon Voight, podkreślał, że "starał się zanurzyć w życie papieża" i pokazać jego najwierniejszy portret - jego duchowość, inteligencję, poczucie humoru. Jak mówił, dla potrzeb roli kurczył się, by stać się niższym niż w rzeczywistości i bardziej podobnym fizycznie do Jana Pawła. Przygotowując się do roli obejrzał wiele filmów na wideo i wiele zdjęć. Dodał, że osoby, które znały Jana Pawła II, zaakceptowały jego wizerunek w tym filmie.

- Grając te rolę czułem - jak my wszyscy - ogromną odpowiedzialność, ale odnosiliśmy się do jego mocy, humoru i duchowości. Myślę, że nie poszło nam najgorzej - dodał Voight.

d2ntyad

Cary Elwes, który zagrał młodego Karola Wojtyłę, wspominał, że mając 26 lat spotkał Jana Pawła II w Watykanie i to bardzo pomogło mu w interpretacji roli. Skorzystał także z rad i rozmów z Jonem Voightem.- Koncentrowaliśmy się na... duchu tego człowieka. Myślę, że Jonowi udało się to przekazać< - powiedział Elwes. Dodał, że rola Wojtyły "pozwoliła mu odświeżyć własną wiarę i zwrócić się do ludzi, z którymi jego relacje się zerwały".

Jerzy Łukaszewicz mówił, że twórcy próbowali ukazać papieża przede wszystkim w wymiarze duchowym. Przyznał, że w trakcie pracy sam był "do głębi wzruszony". Jego zdaniem także polscy widzowie chcą wzruszyć się i wrócić wspomnieniami w tamten czas.

Mikołaj Grabowski - filmowy kard. Joseph Ratzinger - jest pod wrażeniem gry aktorskiej Voighta. - Druga część filmu jest zupełnie inna. Wszyscy jakby coraz ciszej i coraz bardziej wnikliwie wpatrujemy się w ekran, od kiedy na ekranie pojawiła się choroba Jana Pawła II, a cierpienie stało się znakiem jego drogi życiowej. Ten film próbuje wejść w głąb tej postaci, określić ją od środka - mówił Grabowski. Obok Grabowskiego w filmie zagrało wielu innych polskich aktorów.

d2ntyad

Nie wszystkim, którzy film widzieli, podobał się Cary Elwes w roli Karola Wojtyły. - Młody Karol Wojtyła kompletnie do mnie nie trafił. Był zbyt frywolny i zbyt zabawny jak dla mnie - mówiła jedna z obecnych na pokazie kobiet.

"Jan Paweł II" to zdaniem krytyków obraz zrobiony bardzo solidnie, w oparciu o dokumenty i z dużą dbałością o szczegóły. - Jestem pełen podziwu dla aktorstwa. Kreacja Jona Voighta była znakomita, szczególnie widać to kiedy nie mówi nic i pozostają tylko gesty. Duże zbliżenia to bardzo przejmujące ujęcia - powiedział krytyk filmowy Jerzy Armata.

Maria Malatyńska podkreśla, że jest to chyba pierwszy film, "który zastawia się nad słowami papieża, jego encyklikami i myślą papieską".

d2ntyad

Film trwa 2 godz. i 8 minut. Składa się z dwóch części - pierwsza jest poświęcona życiu Wojtyły do momentu wyboru na papieża, druga obejmuje pontyfikat. Fabuła została rygorystycznie oparta na faktach. Film w polskiej wersji jest niemal o godzinę krótszy od wersji amerykańskiej. Zostały z niego usunięte sceny ukazujące polityczne tło wydarzeń, gdyż uznano, że Polacy nie potrzebują takich dopowiedzeń. Ale i tak w filmie przypomniane są wydarzenia historyczne, m.in. sierpień 1980 w Polsce, upadek muru berlińskiego, spotkanie papieża z Michaiłem Gorbaczowem, wojna w Zatoce Perskiej.

"Jan Paweł II" to koprodukcja włosko-amerykańsko-polska, przygotowana przez włoską telewizję publiczną RAI i amerykańską stację CBS we współpracy z Telewizją Polską.

Wieczorem na uroczystej premierze w Filharmonii Krakowskiej obecni mają być prezydent Lech Kaczyński, premier Kazimierz Marcinkiewicz, metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz i członkowie Episkopatu Polski.

Mniej więcej w tym samym czasie projekcja filmu rozpocznie się również w sali teatralnej Wadowickiego Domu Kultury. Przed pokazem siostra Magdalena, która opiekuje się muzeum - domem papieża odbierze medal Solidarności przyznany Janowi Pawłowi II. Pokaz rozpocznie się dokładnie o godzinie 19.22.

Na ekrany polskich kin film "Jan Paweł II" wejdzie w piątek.

d2ntyad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ntyad