Klęska w kinach. "Wygląda jak stypa za 200 mln dolarów"
Tego można się było spodziewać. Najnowsza i zarazem ostatnia odsłona uniwersum DC Comics "Aquaman i Zaginione Królestwo" zbiera bardzo słabe recenzje, a w kinach nie radzi sobie dobrze. Miłośnicy ekranizacji komiksów (których jest chyba coraz mniej) czekają na nowe uniwersum DC "Bogowie i potwory".
25.12.2023 | aktual.: 25.12.2023 22:14
W marcu przyszłego roku mają się rozpocząć zdjęcia do filmu "Superman: Dziedzictwo", który, jeśli nie poniesie w kinach klęski, stanie się pierwszą produkcją nowego komiksowego uniwersum DC. Stare uniwersum odchodzi wraz z premierą filmu "Aquaman i Zaginione Królestwo". Nikt chyba nie będzie za nim tęsknił.
DC Universe ostatecznie składa się z piętnastu filmów. Początek, przynajmniej pod względem finansowym, był obiecujący. "Człowiek ze stali" (670 mln dolarów wpływów), "Batman v Superman: Świt sprawiedliwości" (874 mln dolarów), "Legion samobójców" (749 mln dolarów). Po premierze świetnie przyjętej przez krytyków i widzów "Wonder Woman" (824 mln dolarów wpływów) pojawiły się nawet głosy, że DC może zagrozić konkurencyjnym produkcjom Marvel Universe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
AQUAMAN I ZAGINIONE KRÓLESTWO
W 2018 roku pojawił się "Aquaman". Ekranizacja komiksu z Jasonem Momoą stała się pierwszym, ale jak się okazała jedynym filmem z uniwersum DC, który w kinach zarobił ponad miliard dolarów (1,51 mld dolarów wpływów na świecie). Później było już tylko gorzej i gorzej.
Od premiery "Wonder Woman 1984" każdy z filmów ("Legion samobójców: The Suicide Squad", "Black Adam", "Shazam! Gniew bogów", "Flash", "Blue Beetle") przynosił wytwórni duże straty. Podobnie będzie z ostatnią produkcją DC - "Aquaman i Zaginione Królestwo". Podczas świątecznego weekendu produkcja, której budżet sięgnął 205 mln dolarów, zarobiła w Stanach jedynie 28,1 mln dolarów (pierwsza część zgarnęła 67,9 mln dolarów). To jeden z najsłabszych debiutów pośród filmów o superbohaterach w historii, gorszy od listopadowego niewypału "Marvels" (na starcie 46,1 mln dolarów).
"Przed całkowitą klęską drugą część 'Aquamana' mogą jeszcze uchronić święta i małe spadki popularności do końca roku oraz rynek zewnętrzny, a konkretnie Chiny, gdzie ekranizacja komiksu zarobiła na starcie ponad 30 mln dolarów. Nie zmieni to jednak faktu, że projekt sięgnął dna, a pożegnanie z franczyzą DC jest tak rozczarowujące, że nikt nie będzie za nią tęsknił. ‘Zaginione Królestwo’ wygląda jak stypa, na którą wydano 200 mln dolarów" – napisał Nick Schager z "The Daily Beast".
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" wskazujemy Najlepsze filmy i seriale, Największe rozczarowania, afery i skandale oraz Największą bekę 2023 roku. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.