Trwa ładowanie...
10-07-2006 13:22

Lato Filmów po raz dwunasty w Toruniu

Lato Filmów po raz dwunasty w Toruniu
d238282
d238282

Koncertem plenerowym na toruńskim rynku rozpocznie się 12. Festiwal Filmowy i Artystyczny "Lato Filmów" w Toruniu. Impreza potrwa od 10 do 16 lipca. Gośćmi festiwalu będą m. in. Karolina Gruszka ("Kochankowie z Marony") i Piotr Adamczyk ("Karol - człowiek, który został Papieżem").

Podczas inauguracyjnego koncertu publiczność będzie miała jedyną w Polsce szansę zobaczyć na żywo grupę Taraf Dekale. To bardzo popularny we Francji zespół z bogatym repertuarem: począwszy od muzyki klezmerskiej poprzez cygańską i bałkańską aż do orientalnej. W tym wszystkim słychać wpływy kultury francuskiej, ale także południowo-amerykańskiej.

Taraf Dekale to przede wszystkim muzyka porywając do tańca; bombardująca energią maszyna do tańczenia.

  1. Lato Filmów to jednak przede wszystkim święto kinomanów. Podczas tygodniowej imprezy pokazanych zostanie ponad 160 filmów. Organizatorzy przygotowali m.in. przegląd kina rumuńskiego, młodego kina niemieckiego oraz retrospektywy Przemysława Wojcieszka i Stanisława Różewicza.
d238282

W paśmie Nowa Europa pokazane zostaną natomiast filmy stworzone przez reżyserów mieszkających na naszym kontynencie, ale pochodzących z odmiennych kręgów kulturowych, przede wszystkim z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W paśmie konkursowym pokazanych zostanie osiem filmów, które jury oceniać będzie ze względu na scenariusz. Obraz z najlepszym scenariuszem otrzyma Grand Prix festiwalu. Na niebiletowanych pokazach zobaczyć będzie można ponadto dokumenty z warszawskiego festiwalu "Żydowskie Motywy" oraz spektakle Teatru Telewizji.

Każdego wieczoru na dziedzińcu toruńskiego ratusza odbywać będzie się też bezpłatna projekcja filmu fabularnego. Specjalnym gościem 12. Lata Filmów będzie niemiecki reżyser Oskar Roehler, jeden z najwybitniejszych twórców młodego kina europejskiego. Spotkać będzie można też gości z Rumunii oraz rodzimych filmowców i aktorów.

Swój udział potwierdzili m.in. Izabella Cywińska ("Kochankowie z Marony"), Karolina Gruszka ("Kochankowie z Marony"), Feliks Falk ("Komornik") i Piotr Adamczyk ("Karol - człowiek, który został Papieżem").

Festiwal zakończy się 16 lipca wielkim koncertem plenerowym "Konieczny konieczny!". Na toruńskim rynku usłyszeć będzie można utwory Zygmunta Koniecznego.

W pierwszej części orkiestra symfoniczna wykona dzieła filmowe kompozytora. Wokalem zespół wesprą m.in. Katarzyna Groniec i Joanna Słowińska. W drugiej części laureaci Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie zaprezentują utwory Koniecznego z motywem miłości. Koncert retransmitować będzie TVP Kultura.

d238282
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d238282