Trwa ładowanie...
d4rcd00

Laura Elena Harring

Najnowsze informacje
4.2
(14 głosów)
Oceń:
d4rcd00

Aktorka pochodzenia latynoskiego, która największą popularność zdobyła dzięki jednej z głównych ról w filmie Davida Lyncha „Mulholland Drive”, ze słynną sceną pocałunku z Naomi Watts. Zmysłowo piękna, na kartach historii zapisała się również jako pierwsza Latynoska, która zdobyła tytuł Miss USA. Przez krytykę porównywana jest czasem do Avy Gardner lub Rity Hayworth.

Urodziła się 3 marca 1964 roku w miejscowości Los Mochis, w Meksyku. Jej rodzice rozwiedli się, gdy była dzieckiem, wkrótce potem matka wyszła ponownie za mąż i osiedliła się wraz z Lauritą, jak ją kiedyś nazywano, jej dwiema siostrami i ich ojczymem w Teksasie. To właśnie ten stan reprezentowała później w międzynarodowym konkursie piękności w 1985 roku, który przyniósł jej tytuł Miss Stanów Zjednoczonych. Wcześniej zwiedziła trochę świata – uczęszczała do prestiżowego college’u Aiglon w Szwajcarii, a po maturze, zafascynowana podróżami wyjechała na jakiś czas do Indii.

* Jako aktorka zadebiutowała w 1987 roku w filmie TV „Alamo: Trzynaście dni chwały”.* W tym samym czasie poślubiła księcia Carla-Edwarda von Bismarcka - Schönhausena, sama stając się tym samym księżną. Tytuł ten posiada de facto do dziś, mimo, że już dwa lata po ślubie rozwiodła się z mężem, przeciwnym robieniu przez nią kariery w show-biznesie.

W 1989 roku wystąpiła w zapomnianym już dziś sequelu horroru „Cicha noc, śmierci noc 3: Przygotuj się na najgorsze”, potem przyszły role w takich produkcjach, jak „Zapomniany taniec” (1991), film TV „Rio Diablo” (1993), czy „Ucieczka do Edenu” (1994), z których żaden niestety nie popchnął jej kariery naprzód.

* Z perspektywy czasu, największym sukcesem aktorki lat 90-tych był stały angaż w roli Pauli w dość znanej operze mydlanej „Sunset Beach” (1997). Absolutnym przełomem w karierze było spotkanie z Davidem Lynchem i zjawiskowy występ u boku Naomi Watts w filmie „Mulholland Drive” (2001, nagroda ALMA). Film ten, w 1999 roku zaplanowany jako serial, jeszcze przed premierą wzbudził wszechstronne zainteresowanie aktorką.*

Otrzymała wówczas rolę w komedii fantasy „Mały Nicky” z Adamem Sandlerem i w dramacie TV „Rodzinna tragedia – historia Eliana Gonzaleza”, który opowiadał smutną historię kubańskich uchodźców (oba z 2000).

W 2002 roku ponownie zagrała u Lyncha i u boku Naomi Watts, w przebraniu królika w krótkometrażowym filmie „Króliki”, do tej samej, epizodycznej roli wracając później na planie jego „INLAND EMPIRE” (2006).

Później przyszedł czas na występ u boku Denzela Washingtona w „Johnie Q.” Nicka Cassavetesa (2002), rolę złodziejki w filmie akcji „Pasażer” z Jean-Claudem Van Dammem (2002), udział w remake’u horroru „Willard” (2003), kreację czarnego charakteru u boku Johna Travolty w „Punisherze” (2004) i występ z Gaélem Garcíą Bernalem w dramacie „Król” Jamesa Marsha (2005).

W 2006 roku zagrała Rebeccę Doyle w, dobrze przyjętym przez krytykę serialu policyjnym „The Shield”, oraz wcieliła się w postać głównej bohaterki mało znanego thrillera „Syn ducha” z Johnem Hannah i Petem Postlethwaitem. Rok później dołączyła do obsady słynnej ekranizacji powieści Marqueza „Miłość w czasach zarazy” Mike’a Newella z Javierem Bardemem w roli głównej (2007).

Ostatnie filmowe projekty z udziałem tej, niewątpliwie charyzmatycznej aktorki, są kryminalny film familijny „Nancy Drew i tajemnice Hollywood” (2007) i obraz „The Caller” (2008), gdzie wcieliła się w postać piosenkarki jazzowej. Prywatnie, jej wielką pasją jest taniec, ze szczególnym uwzględnieniem tanga argentyńskiego.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4rcd00
d4rcd00
d4rcd00