Linda i Olbrychski o wydarzeniach Czerwca '76
Bogusław Linda, Daniel Olbrychski, Edyta Geppert oraz artyści Teatru Buffo wystąpią m.in. w widowisku poświęconym wydarzeniom Czerwca 1976. Impreza odbędzie się w niedzielę na placu Konstytucji w Warszawie.
Główną częścią widowiska będzie koncert według scenariusza i w reżyserii Janusza Józefowicza. W jego programie, obok fragmentów Wielkiej Improwizacji w wykonaniu Daniela Olbrychskiego, zaplanowano również wiersze Czesława Miłosza i Stanisława Barańczaka w interpretacji Bogusława Lindy. BOGUSŁAW LINDA W GALERII ZDJĘĆ Publiczność usłyszy również utwory Jacka Karczmarskiego, Marka Grechuty i Wojciecha Młynarskiego oraz kompozycje Janusza Stokłosy, który poprowadzi Polską Orkiestrę Radiową i Orkiestrę Teatru Buffo, towarzyszące artystom.
Bezpośrednim nawiązaniem do przebiegu wydarzeń w Ursusie będzie inscenizacja niektórych elementów strajku. Przewidywany jest wjazd pociągu, który zatrzymali wówczas strajkujący siadając na torach i rozrzucanie ulotek ze śmigłowca, który będzie krążył nad zgromadzonymi.
Widowisko wieńczy ogólnopolskie obchody 30. rocznicy Czerwca 1976, które rozpoczęły się 11 czerwca w Płocku.
Ważnym elementem obchodów jest... przygotowanie wystawy prezentującej najnowsze materiały IPN dotyczące 1976 roku i dyskusja panelowa polskich historyków poświęcona wydarzeniom Czerwca 76. Dyskusję zaplanowano na sobotę; odbędzie się ona po inauguracji wystawy w Pałacu Kultury i Nauki. W wernisażu uczestniczyć będą m.in. prezes IPN Janusz Kurtyka i pełniący obowiązki prezydenta Warszawy Mirosław Kochalski.
W czerwcu 1976 r. robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom. 24 czerwca premier Piotr Jaroszewicz, występując w TVP, przedstawił społeczeństwu projekt podwyżek cen (rzekomo pod "konsultację", faktycznie podwyżki miały wejść w życie w poniedziałek 28 czerwca).
Według tego "projektu", mięso miało podrożeć o 69%, drób o 30%, masło i nabiał o 50%, cukier o 100%. Następnego dnia od rana zaczęły się strajki i demonstracje w Radomiu, Ursusie i - w mniejszym wymiarze - w Płocku.
Według oficjalnych danych, w Radomiu milicja zatrzymała ponad 500 osób, w Ursusie ok. 200, a w Płocku kilkadziesiąt. Ponadto w całym kraju w proteście przeciw podwyżkom strajkowało ok. 100 zakładów. W efekcie 25 czerwca wieczorem Jaroszewicz odwołał podwyżki, ale wobec uczestników protestów zastosowano represje.