Łódź da filmowcom milion złotych z budżetu miasta
Pięć produkcji filmowych realizowanych w Łodzi - film fabularny, dwie animacje i dwa filmy dokumentalne - otrzymają w tym roku łącznie milion złotych dofinansowania z miejskiej kasy.
05.05.2009 10:38
Na trzecią edycję konkursu na wsparcie produkcji filmowych z Łódzkiego Funduszu Filmowego napłynęła rekordowa liczba - 27 propozycji filmowych.
Pięcioosobowa komisja ekspertów na czele z reżyserem Robertem Glińskim, rektorem łódzkiej "filmówki" wybrała pięć z nich. Dofinansowanie z miejskiej kasy otrzyma komedia obyczajowa Ryszarda Brylskiego "Dwa światy zaświaty" zgłoszona przez Opus-Film.
Wyróżniono także dwa filmy animowane. Jednym z nich jest obraz Adama Wyrwasa i Martina Clappa "Projekt Chopin" - animacja produkowana przez brytyjską firma BreakThru Films, producenta oscarowego filmu animowanego "Piotruś i Wilk". Pieniądze otrzyma także animacja lalkowa Jacka Łechtańskiego "Walizka" zgłoszona przez Fundację Filmową Se-ma-for.
Dofinansowanie otrzymają także dokument Sławomira Grynberga "Emisariusz" opowiadający o losach Jana Karskiego - legendarnego kuriera rządu polskiego na uchodźstwie i Honorowego Obywatela Miasta Łodzi (Studio Filmowe OTO) oraz dokument Piotra Szczepańskiego "Łódź 2009 - nieskończoność" opowiadający o życiu i twórczości wybitnego współczesnego artysty Mariana Opałki. Ostateczny podział środków nastąpi po omówieniu szczegółów produkcji.
- W wyniku negocjacji okaże się, jak ten milion złotych zostanie rozdzielony wśród tych pięciu proponowanych produkcji. Każda z tych produkcji zakłada, że zdjęcia i pieniądze ze strony miasta będą wykorzystane na terenie Łodzi - mówił na konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski.
Produkcja filmów musi zakończyć się do 20 listopada tego roku.
Łódzki Fundusz Filmowy powstał w 2007 roku i był pierwszym takim regionalnym funduszem w Polsce. Podczas pierwszej edycji konkursu do podziału było 600 tys. zł, od ub. roku Fundusz urósł do miliona zł.
Dotychczas wśród dofinansowanych produkcji znalazły się m.in. polsko-izraelsko film "Wiosna 1941", "Jestem twój" Mariusza Grzegorka, animacja "Miasto płynie" Se-ma-fora oraz dokument "Bunt na Łodzi" Jacka Talczewskiego.
Fundusz Filmowy, a także pierwsza w Polsce Komisja Filmowa, która w kwietniu ruszyła w Łodzi, ma zachęcać filmowców do realizowania swoich produkcji w tym mieście. Łódź Film Commission (ŁFC) ma bezpłatnie pomagać producentom i promować łódzką branżę filmową.