Trwa ładowanie...
d2xatbn

Martin Gabel

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Filadelfia

Filmografia:
d2xatbn
WP Film
Źródło: WP Film

Martin Gabel to amerykański aktor, reżyser i producent. Urodził się 19 czerwca 1912 roku w Filadelfii. Był synem Ruth (naziwsko panieńskie Herzog) i Israela Gabela – jubilera, obydwoje byli żydowskimi imigrantami.

Martin Gabel – kariera zawodowa

Najbardziej uznaną pracą Martina Gabel była funkcja narratora i gospodarza audycji radiowej CBS 8 maja 1945 r., o epickim dramacie poetycznym Normana Corwina pt. Notatka z triumfu, upamiętniającym upadek reżimu nazistowskiego w Niemczech i koniec drugiej wojny światowej w Europie.

Martin Gabel po raz pierwszy współpracował z Orsonem Wellesem, kiedy zagrał Javerta w swojej sześcioczęściowej adaptacji radiowej Les Misérables (1937). Stał się jednym z pierwszych członków teatru repertuarowego Wells's Mercury Theatre.

Na deskach teatru Martin Gabel zaprezentował postać Cassiusa w Cezarze (1937). W radio zagrał profesora Van Helsinga w Draculi (1938), debiutancki odcinek Teatr Mercury na antenie.

W 1947 roku wyreżyserował swój jedyny film The Lost Moment. Martin Gabel pojawił się w kilku filmach w swojej karierze, zazwyczaj w małych rolach. Znacznie sporą rolą była drugoplanowa postać szefa kryminalisty Tomasa Rienzi w filmie Deadline U.S.A (1952) z Humphreyem Bogartem.

Martin Gabel zagrał istotną rolę w filmie detektywistycznym Franka Sinatry Lady in Cement (1968) oraz w Contract on Cherry Street i The First Deadly Sin. Martin Gabel wcielił się także w postać biznesmena Mr. Strutta w Marnie Alfreda Hitchcocka (1964) oraz psychiatry w wersji Billy Wildera The Front Page (1974) z udziałem Waltera Matthau i Jacka Lemmona. Był częstym gościem dyskusji podczas show What's My Line?

14 maja 1946 r. Martin Gabel poślubił Arlenę Francis, z którą miał syna imieniem Peter Gabel. Zmarł na atak serca w Nowym Jorku 22 maja 1986 roku, w wieku 73 lat.

Martin Gabel – ciekawostki z życia

Martin Gabel był kiedyś współlokatorem Jima Backusa.

Jest krewnym Setha Gabela (aktora).

Martin Gabel ukończył Uniwersytet Lehigh w języku angielskim. Wykształcony do pracy w Amerykańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Miał opinię wszechstronnego wykształconego aktora.

Martin Gabel – wyróżnienia

W 1961 roku Martin Gabel otrzymał nagrodę Tony w kategorii Najlepszy występ za komedię Big Fish, Little Fish.

W 1981 roku podczas Akademii Science Fiction, Fantasy & Horrorów w Stanach Zjednoczonych został nominowany w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w filmie The First Deadly Sin (1980).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xatbn
d2xatbn
d2xatbn