Trwa ładowanie...

W młodości wstąpił do zakonu. Nakręci kolejny film o Jezusie

W ubiegłym roku na Festiwalu w Cannes odbyła się premiera "Czasu krwawego księżyca", najnowszego dzieła Martina Scorsese. Tuż po niej reżyser pojechał na katolicką konferencję do Rzymu, na której zadeklarował stworzenie filmu o Jezusie. Właśnie opublikowano niemal 20-stronicowy szkic scenariusza. Wydaje się, że stąd już tylko krok do jego realizacji.

Martin Scorsese pracuje nad nowym filmem o Jezusie "na prośbę" papieża FranciszkaMartin Scorsese pracuje nad nowym filmem o Jezusie "na prośbę" papieża FranciszkaŹródło: Getty Images, fot: Andreas Rentz, Archivio Spaziani, Mondadori Portfolio, Stefano Spaziani
dk1ds3b
dk1ds3b

Jak informuje "Variety", na konferencji "The Global Aesthetics of the Catholic Imagination" reżyser ogłosił, że odpowie na apel papież Franciszka w jedyny sposób, jaki jest dla niego możliwy, czyli "wymyślając i pisząc scenariusz filmu o Jezusie". Wydarzenie zostało zorganizowane przez jezuickie czasopismo "La Civiltà Cattolica" na krótko po wydaniu we Włoszech książki "Dialoghi sulla fede" (Rozmowy o wierze). Składa się na nią seria rozmów ojca Antonio Spadaro i właśnie autora słynnych "Chłopców z ferajny".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najbardziej wyczekiwane premiery filmowe 2024 roku

Scorsese od dawna chciał zrobić film o Jezusie. Jeden ma już na koncie

Ostatni rozdział książki nosi tytuł "Scenariusz potencjalnego filmu o Jezusie". Spadaro we wstępie do książki precyzuje, że mniej niż 20-stronicowy tekst nie jest faktycznym scenariuszem, na podstawie którego Scorsese będzie pracował przy tworzeniu filmu, ale wczesną wersją roboczą, którą twórca mu przesłał i pozwolił na jej publikację.

dk1ds3b

Trzeba wspomnieć, że artysta od jakiegoś czasu pracował z Kentem Jonesem nad bazą filmu opartego na książce japońskiego pisarza Shūsaku Endō "A Life of Jesus". Podobno planuje nakręcić 80-minutowy film jeszcze w tym roku. Ten sam autor odpowiada za "Milczenie", powieść o portugalskich misjonarzach jezuickich w XVII-wiecznej Japonii, którą Scorsese przeniósł na ekran w 2016 r.

Jak przyznał w wywiadzie z "Variety", Spadaro nawiązał kontakt ze Scorsese za pośrednictwem innego jezuity. W rozmowach twórca zdradził, że marzył o zrobieniu filmu o zupełnie współczesnym Jezusie od czasów studiów w Nowym Jorku. Wtedy jednak zrezygnował ze swoich planów, bo na ekranach pojawiła się "Ewangelia wg św. Mateusza" Piera Paola Pasoliniego, któremu udało się osiągnąć zamierzony przez Scorsese efekt.

dk1ds3b

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Milczenie (2016) zwiastun PL

Pomysł o nakręceniu filmu o Chrystusie nigdy jednak go nie opuścił. W 1988 r. zrealizował przecież "Ostatnie kuszenie Chrystusa"Willemem Defoe w roli głównej. Niedawna odezwa papieża nie tyle więc zrodziła w nim tę myśl, co o niej przypomniała i ją nasiliła.

Jak przypomina "Variety", w niedawnym wywiadzie dla "Los Angeles Times" Scorsese, który przed laty wstąpił nawet do seminarium, ale szybko je opuścił, powiedział, że próbuje znaleźć nowy sposób na uczynienie religii bardziej dostępną i "usunięcie negatywnego ciężaru tego, co jest kojarzone z religią zorganizowaną". Dostrzega skandale i nadużycia w Kościele oraz pragnie powrotu do pozytywnej, otwartej duchowości. Jak przekonuje Spadaro, w swoim najnowszym filmie będzie pochylał się nie tylko nad postacią Jezusa, ale i nad własną kinową drogą.

dk1ds3b

W 52. odcinku podcastu "Clickbait" rozwiązujemy "Problem trzech ciał" Netfliksa, zachwycamy się "Szogunem" na Disney+ i wspominamy najlepsze seriale 2023 roku nagrodzone na gali Top Seriale 2024. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dk1ds3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk1ds3b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj