Trwa ładowanie...
d1i3c0q

Mike White

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d1i3c0q

Scenarzysta, aktor i producent filmowy, kojarzony przede wszystkim z niezależnymi produkcjami komediowymi. Autor i odtwórca głównej roli w komedii „Chuck i Buck”.

Urodził się 28 czerwca 1970 roku w Pasadenie, w Kalifornii. Losy jego rodziny poddane były lekkim zawirowaniom z uwagi na homoseksualizm ojca. Ten zaskakujący ‘coming out’ nastąpił, gdy Mike miał dwanaście lat, jednak dla dobra dzieci trzymany był w sekrecie przez kilka kolejnych lat.

White studiował na Wesleyan University w Connecticut i planował karierę dramatopisarza w Nowym Jorku. Jego plany zmieniła nieoczekiwanie propozycja pracy w Hollywood. Wrócił więc do rodzinnej Kalifornii i rozpoczął owocną karierę, przede wszystkim jako scenarzysta, ale również aktor, producent i reżyser.

W 1997 roku zadebiutował jako aktor w niezależnej komedii „Star Maps” Miguela Artety, z kolei rok później po raz pierwszy ujawnił swój pisarski talent, jako jeden ze scenarzystów komedii „Trup w akademiku” Alana Cohna.Następnie związał się z telewizją, jako współproducent i współautor scenariusza do młodzieżowych seriali: „Jezioro marzeń” i „Luzaki i kujony”.

Przełomem w jego karierze był kolejny owoc współpracy z Miguelem Artetą, czyli komedia „Chuck i Buck” (2000). White nie tylko był autorem scenariusza, ale również odtwórcą jednej z tytułowych ról (u boku Chrisa Weitza). Komedia została uhonorowana nagrodą Independent Spirit Award dla Najlepszego Filmu, sam White otrzymał nagrodę na MFF w Seattle, Chlotrudis Award i nominację do Independent Spirit Award za scenariusz oraz nominacje do Chlotrudis Award i Independent Spirit Award i nagrodę na FF w Deauville za Najlepszy Występ Aktorski.

Z Artetą spotkał się ponownie dwa lata później, pisząc scenariusz i biorąc udział w wyreżyserowanej przez niego komedii romantycznej „Życiowe rozterki” z Jennifer Aniston, Jakiem Gyllenhaalem i Johnem C. Reilly (2002, Independent Spirit Award i nominacja do Golden Satellite Award za scenariusz).

W międzyczasie ponownie próbował szczęścia na małym ekranie, realizując serial detektywistyczny „Pasadena” (2001-2002). Do realizacji telewizyjnej powrócił w 2004 roku, jako twórca komediowego serialu „Cracking Up”.

Część widzów może kojarzyć White’a z występów u boku Jacka Blacka w napisanych przez siebie komediach: „Kwaśne pomarańcze” Jake’a Kasdana 2002, „Nacho Libre” Jareda Hessa 2006), zaś przede wszystkim familijno-muzyczna „Szkoła Rocka” Richarda Linklatera (2003, Sierra Award i nominacja do Broadcast Film Critics Association Award za Najlepszą Piosenkę).

Mike White ma na swoim koncie udany debiut reżyserski, w postaci niezależnej komedii „Rok psa” (2007) z udziałem Molly Shannon, Laury Dern, Reginy King i Johna C. Reilly. Film przyniósł mu kolejną nominację do Independent Spirit Award za scenariusz.

Większość filmów, w których wystąpił, oparta była o scenariusz jego autorstwa. Do najbardziej znanych wyjątków od tej reguły należą gwiazdorsko obsadzone komedie: „Żony ze Stepford” z Nicole Kidman, Glenn Close, Christopherem Walkenem, Bette Midler i Matthew Broderickiem (2004), „Nieszczęścia chodzą parami” z Diane Keaton i Liv Tyler (2008) oraz „Zombieland” z Woodym Harrelsonem, Emmą Stone, Jessem Eisenbergiem, Abigail Breslin, Amber Heard i Billem Murrayem (2009).

Telewidzowie mogli oglądać go ostatnio w roli uczestnika popularnego reality-show „The Amazing Race” (2009).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i3c0q
d1i3c0q
d1i3c0q
d1i3c0q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj