Trwa ładowanie...

Moskwa. Największy przegląd filmów na świecie

Share
Moskwa. Największy przegląd filmów na świecie
d7k5dh9

Andrzej Żuławski, który stanął na czele jury tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie, po przyjeździe do rosyjskiej stolicy powiedział, że uważa tę imprezę za jeden z największych przeglądów filmowych na świecie.

Żuławski zastąpił znanego austriackiego reżysera Michaela Haneke ("Pianistka"), który zrezygnował niemal w ostatniej chwili z przewodnictwa rozpoczynającego się w piątek XXVIII MFF.

d7k5dh9

Członkom jury zaproponowano, by wybrali przewodniczącego spośród swojego grona. Andrzej Żuławski wyraził zgodę na objęcie tej funkcji.

W konkursie głównym festiwalu, który potrwa do 2 lipca, startuje film w reżyserii debiutującego w tej roli Andrzeja Seweryna Kto nigdy nie żył, a w konkursie organizowanym pod hasłem "Perspektywy", nagrodzony na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni za najlepszy debiut reżyserski obraz Anny Jadowskiej Teraz ja.

Debiutancki film Seweryna to opowieść o młodym, charyzmatycznym księdzu (Michał Żebrowski)
, który na co dzień pomaga uzależnionej młodzieży. ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z FILMU KTO NIGDY NIE ŻYŁ Metody, jakie stosuje w swojej pracy duszpasterskiej, i fakt, że jest bardzo zżyty ze środowiskiem narkomanów, nie odpowiadają jego przełożonym. Gdy okazuje się, że jest nosicielem wirusa HIV, musi opuścić swoich podopiecznych.

Jadowska przedstawia historię kobiety, która porzuca uporządkowane życie, dom i męża, choć sama właściwie nie wie, dlaczego to robi. Nie wie też, gdzie ta ucieczka ma ją zaprowadzić, działa pod wpływem impulsu. Bohaterka podróżuje po Polsce autostopem spotykając całą galerię postaci - niespełnionych, nieszczęśliwych, pijanych.

Ostatnim polskim filmem, który zdobył w Moskwie główną nagrodę - Złotego św. Jerzego był obraz Krzysztofa Zanussiego "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" w 2000 roku.

d7k5dh9

Podziel się opinią

Share
d7k5dh9
d7k5dh9