Trwa ładowanie...

Oscary 2019: wyniki. Kto wygrał Oscara w poszczególnych kategoriach?

Oscary 2019 już za nami! Poznaliśmy zwycięzców we wszystkich kategoriach. Jak wyglądają wyniki oscarowego wyścigu? Czy brak prowadzącego to była dobra decyzja? Odpowiadamy na najważniejsze pytania i prezentujemy wszystkich zwycięzców w 24 oscarowych kategoriach.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Oscary 2019: wyniki. Kto wygrał Oscara w poszczególnych kategoriach?Źródło: WP.PL
d47kde9
d47kde9

Oscary 2019 – jak wyglądała gala?

Tegoroczna 91. oscarowa gala według komentatorów nie należy do najbardziej udanych, a wręcz uznawana jest za jedną z najnudniejszych w historii. Przede wszystkim wpłynął na to brak prowadzącego. Ostatni taki przypadek odnotowano w 1989 roku.

Organizatorzy postarali się jednak, by urozmaicić wielkie filmowe wydarzenie. Jako pierwszy zaprezentował się zespół Queen z Adamem Lambertem jako wokalistą. Następnie na scenie pojawiły się trzy stand-uperki: Maya Rudolph, Tina Fey i Amy Poehler, których kilkuminutowa rozmowa ożywiła gwiazdy zgromadzone na gali oraz oglądających widzów.

Najwięcej emocji wzbudziła jednak przemowa Olivii Colman, która odebrała statuetkę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Jej naturalność ożywiła publikę. Już określa się ją jako tą, która uratowała najnudniejszą galę w historii.

d47kde9

Co do wyników, wiele z przewidywań bukmacherów i widzów dotyczących Oscarów 2019 się sprawdziło. Kilka nagród jednak nas zaskoczyło, was również?

Oscar 2019 dla najlepszego filmu

Najlepszym filmem 2018 roku według Akademii został "Green book" Petera Farrelly'ego. Okazał się czarnym koniem oscarowego wyścigu, który pokonał "Romę" i "Faworytę". Sukces kasowy zdecydowanie przełożył się na wynik głosowania członków Akademii. Tym bardziej, że historia opowiada o problemach rasowych na początku lat 60. XX wieku.

Oscar 2019 dla najlepszego reżysera

Oscar 2019 dla Alfonso Cuarona nikogo nie zdziwił. Reżyser od początku pozostawiał konkurencję daleko w tyle. Jego największy rywal Yorgos Lanthimos nie został doceniony przez Akademię, oddając palmę pierwszeństwa twórcy "Romy".

Oscar 2019 dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej

O nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej tak naprawdę walczyły dwie panie – Glenn Close i Olivia Colman. Królowa Anna spodobała się o wiele bardziej Akademii niż "Żona". Olivia Colman w swojej wzruszającej przemowie wspomniała jednak starszą aktorkę, wskazując ją jako swój wzór.

Oscar 2019 dla najlepszej aktorki drugoplanowej

Oscar 2019 dla Reginy King również nie był wielkim zaskoczeniem. Od wielu dni media spekulowały nad jej zwycięstwem w oscarowym wyścigu. W 2019 roku konkurencja w tej kategorii była wyjątkowo silna, jednak filmowa Sharon River oczarowała nie tylko widzów, ale i członków Akademii.

Oscar 2019 dla najlepszego aktora pierwszoplanowego

W kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy również wygrał kandydat widzów i bukmacherów, czyli Rami Malek. Przypuszczamy, że za statuetką kryje się wielki hołd złożony Freddiemu Mercury'emu, jednemu z najbardziej utalentowanych wokalistów w historii.

Oscar 2019 dla najlepszego aktora drugoplanowego

Oscara 2019 w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy otrzymał po raz drugi w karierze Mahershala Ali. Tym razem wcielił się w postać utalentowanego pianisty Dona Shirleya w komediodramacie "Green book". Akademia po raz kolejny doceniła kunszt aktorski Alego.

Oscar 2019 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

Oscar 2019 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego przypadł w tym roku "Romie" Alfonso Cuarona, co oznacza brak złotej statuetki dla "Zimnej wojny". Cuaron został również doceniony w kategorii Najlepszego zdjęcia, w której nominację otrzymał Łukasz Żal.

Oscar 2019 dla najlepszej piosenki

Nagrodę za najlepszą piosenkę otrzymała Lady Gaga z utworem "The shallow", powtarzając sukces Barbry Streisand z 1976 roku. Piosenkarka wystąpiła również na gali, na której zaśpiewała po raz kolejny z Bradleyem Cooperem międzynarodowy hit – na żywo wypadł równie wspaniale co w filmie.

d47kde9

Oscar 2019 dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego

Najlepszym pełnometrażowym filmem animowanym został "Spider-man Uniwersum". Świetnie zrealizowana animacja w pełni zasłużenie otrzymała Oscara 2019 w swojej kategorii, wyprzedzając takie tytuły jak "Iniemamocni 2" czy "Wyspa psów".

Oscary 2019 – zwycięzcy w pozostałych kategoriach

 • Oscar 2019 za najlepsze zdjęcia – Alfonso Cuaron (Roma)
 • Oscar 2019 dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego – "Free solo"
 • Oscara 2019 dla najlepszego krótmetrażowego filmu animowanego – "Bao"
 • Oscar 2019 dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego – "Skin"
 • Oscar 2019 dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego – "Period. End of sentence"
 • Oscar 2019 za najlepszą charakteryzację i fryzury – "Vice"
 • Oscar 2019 za najlepszą muzykę – Ludwig Goransson ("Czarna Pantera")
 • Oscar 2019 za najlepszą scenografię – "Czarna Pantera"
 • Oscar 2019 za najlepsze efekty specjalne – "Pierwszy człowiek"
 • Oscar 2019 za najlepsze kostiumy – "Czarna Pantera"
 • Oscary 2019 za najlepszy dźwięk – "Bohemian Rhapsody"
 • Oscar 2019 za najlepszy montaż – "Bohemian Rhapsody"
 • Oscar 2019 za najlepszy montaż dźwięku – "Bohemian Rhapsody"
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d47kde9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47kde9