Piątek znaczy premiery - czeka na nas 8 filmów!

W ten piątek kinomaniacy będą mogli zapoznać się nie tylko z nowościami, ale również odświeżyć sobie pewne kultowe pozycje.

Piątek znaczy premiery - czeka na nas 8 filmów!
Źródło zdjęć: © mat. dystrybutora

Czekają na nas wojownicze żółwie ratujące Nowy Jork oraz Philip Seymour Hoffman i Willem Dafoe w intrydze, której stawką jest międzynarodowe bezpieczeństwo. Nie zabraknie efektów działania niszczycielskich sił przyrody oraz polskich sportowców – w tym wypadku na szczęście nie ma mowy o piłkarzach. Smakowitą przygodę przeżyjemy w towarzystwie Helen Mirren, a dla spragnionych nie tyle kulinarnych wrażeń co społecznych refleksji przygotowano opowieść o tureckich kobietach ujawniającą społeczne aspekty poligamii. Będzie też okazja do tego, aby przypomnieć sobie kultowe pozycje Marka Piwowskiego oraz Luca Bessona.

" Bardzo poszukiwany człowiek " powstał na motywach powieści mistrza gatunku, Johna le Carré. Od ataku na World Trade Center minęło 10 lat. Służby wywiadowcze w całej Europie nadal tropią groźnych islamistów. Do Hamburga uznawanego za jedną z głównych siedzib terrorystów, przedostaje się młody, skrajnie wycieńczony Czeczen, Issa. Jego przyjazd natychmiast wzbudza niepokój kontrwywiadu niemieckiego oraz brytyjskiego. Tajemniczy mężczyzna rości sobie bowiem prawo do gigantycznej fortuny zdeponowanej przed laty w prywatnym banku. W prowokacji przygotowanej przez służby, role do odegrania będą mieć nie tylko agenci. Do rozgrywki przystąpi także młoda idealistka, prawniczka Annabel ( McAdams ) i leciwy bankier ( Dafoe ), który jako jedyny ma dostęp do podejrzanego konta. Czy Issa jest ofiarą opresyjnego
systemu, czy śmiertelnie groźnym terrorystą, którego kolejny ruch może okazać się tragiczny w skutkach? Rozpoczyna się walka wywiadów i wyścig, którego stawką jest międzynarodowe bezpieczeństwo.

" Wojownicze Żółwie Ninja " wracają, ponieważ ciemność ogarnia Nowy Jork, a jego mieszkańcy potrzebują bohaterów. Niezwykle popularni bohaterowie komiksów autorstwa Petera Lairda i Kevina Eastmana, od dziesiątek lat uwielbiani przez widzów w każdym wieku, właśnie wkraczają w 21. stulecie. Shredder i jego banda trzymają w żelaznym uścisku zarówno nowojorską policję jak i polityków, a na ulicach miasta zaczyna rozprzestrzeniać się przestępczość i strach. Przyszłość wydaje się być bardzo mroczna do chwili, kiedy z kanałów wychodzą na światło dzienne czterej zamaskowani bracia, ofiary nieudanego eksperymentu naukowego. W obliczu diabolicznych planów Shreddera, wojownicze żółwie ninja łączą swoje siły z nieustraszoną reporterką April O’Neil (Megan Fox) i jej kamerzystą Vernem Fenwickiem (Will Arnett) aby ocalić mieszkańców Nowego Jorku.

" Epicentrum " to opowieść o Silverton, które zostaje spustoszone przez niespotykaną do tej pory serię tornad. Całe miasteczko pozostaje na łasce i niełasce nieobliczalnych i śmiercionośnych cyklonów, a łowcy tornad przewidują, że najgorsze dopiero przed nimi. Większość mieszkańców szuka schronienia, lecz niektórzy ruszają w kierunku oka cyklonu. Chcą sprawdzić, jak daleko może posunąć się łowca burz, by zrobić zdjęcie swojego życia. Film widziany oczyma zawodowych łowców burz, żądnych wrażeń amatorów i odważnych mieszkańców miasta pozwala widzom znaleźć się w samym centrum wydarzeń i przekonać się o niszczycielskiej sile przyrody, utrwalonej w obiektywie ich aparatów.

" Podróż na sto stóp " to dramat Lasse Hallströma („Hipnotyzer”, „Czekolada”). Dystyngowana Madame Malory ( Helen Mirren ) od lat kieruje cenioną restauracją w niewielkiej miejscowości na południu Francji. Sława jej potraw wykracza daleko poza lokalną społeczność. A przyznane lokalowi prestiżowe trzy gwiazdki w słynnym Przewodniku Michelina napawają dumą wszystkich mieszkańców. Pewnego dnia w miasteczku osiada rodzina emigrantów z Bombaju. Gdy przybysze otwierają skromny lokal vis a vis renomowanej restauracji, Madame Malory nie kryje oburzenia wobec ich kulinarnego nieokrzesania. Unoszące się w powietrzu zmysłowe nuty curry, kardamonu i kminu sprawiają jednak, że nowa knajpka zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Czy uwodzicielskie smaki Orientu przekonają do życzliwych Hindusów również kuchenną arystokratkę?

" Drużyna " to drugi w historii polskiego kina film o siatkówce. Premiera poprzedzi rozgrywane w Polsce po raz pierwszy Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn. Polski volleyland. Współcześni gladiatorzy, wylewający na treningach hektolitry potu, przez kilka miesięcy w roku oddaleni od najbliższych. Po drugiej stronie sponsorzy, działacze, komentatorzy, cheerleaderki, duet Kułaga-Magiera, hale pełne wiernych kibiców polskiej drużyny; gotowych przejechać setki kilometrów za swoimi idolami. Wspólna radość po wygranych, smutek po porażkach. Każdy sezon to nowe cele, nowe perspektywy, kolejne mistrzostwa do zdobycia. Co przyniesie ten sezon? Za czym tęskni Michał Winiarski? Jak Michał Kubiak w dzieciństwie reagował na porażki? Co na bezludnej wyspie zrobiłby Krzysztof Ignaczak? Jak wolny czas spędza Marcin Możdżonek? Co po zakończeniu kariery będzie robił Łukasz Żygadło? Jakich cech u innych ludzi szuka Bartosz Kurek? Jak z grupy indywidualności i
niezwykłych charakterów stworzyć DRUŻYNĘ?

" Kuma " to opowieść o młodej, urodziwej dziewczynie z tureckiej prowincji, którą poznajemy na ślubnym kobiercu. Jej wręcz anielska aparycja z marszu wzbudza zaufanie oraz sympatię. Jej sposób bycia – skromny, wstrzemięźliwy i nader serdeczny – prognozuje lata mlekiem i miodem płynącego życia dla Hasana (Muslu), pana młodego, któremu do szczęśliwego życia na oswajanej austriackiej ziemi brakować może tylko opiekunki domowego ogniska. Jednak uroczystość weselna, poprawna w kanonach tego typu ceremonii, wydaje się w jakiś sposób inna od pozostałych. Nie z powodu organizacyjnego rwetesu czy niepoprawnych weselników. Jakoś nie widać tego żaru w oczach młodej pary, a rodzina Hasana wydaje się być przejęta nie tyle ważnym wydarzeniem w życiu krewnego, co tym by tradycji stało się w końcu zadość i branka wreszcie znalazła się w Wiedniu, w ich domu rodzinnym. Opowieść szybko przenosi się do tureckiej diaspory we współczesnym Wiedniu. Mieszkanie nowej rodziny
Ayse jest raczej skromne, w przeciwieństwie do serdeczności schorowanej teściowej, Fatmy (Koldaş), i jej męża – głowy rodziny. Rodzeństwo Hasana w swych uczuciach do nowej lokatorki jest podzielone. O ile Ayse swoim przyjaznym usposobieniem wzbudza sympatię młodszego rodzeństwa męża, o tyle nowoczesna, wielkomiejska siostra Gülsen (Salebci) traktuje bratową z góry.

" Wielki błękit " to jeden z najbardziej znanych filmów Luca Bessona - oparta na biografii Jacquesa Mayola, poruszająca opowieść o przyjaźni i rywalizacji dwóch nurków. “Wielki błękit” miał swoją uroczystą premierę na festiwalu w Cannes, zdobył dwie nagrody César czyli “francuskie Oskary” oraz nagrodę dla najlepszego francuskiego filmu sezonu - laur National Academy of Cinema. Jacques i Enzo przyjaźnią się od dzieciństwa. W latach 60. obaj mieszkają na rajskiej greckiej wyspie, gdzie walczą ze sobą o to, który z nich wydobędzie zatopioną na morskim dnie monetę. Dwie dekady później ich rywalizacja przybiera poważniejszą formę: obaj są mistrzami swobodnego nurkowania, mogą zejść na głębokość ponad 100 metrów pod wodę na wstrzymanym oddechu. Mimo ostrzeżeń doktora Laurence’a, Jacques i Enzo schodzą coraz głębiej pod wodę, ryzykując tym samym życie.

" Rejs " to debiut fabularny Marka Piwowskiego. Jest to skromna opowiastka o rejsie statku wycieczkowego i o gapowiczu wziętym na instruktora kulturalno-oświatowego, który aranżuje rozmaite zebrania, wybory, konkursy i akcje, podporządkowując sobie i terroryzując podatnych na manipulacje pasażerów oraz przygotowuje wielki bal na cześć kapitana. Obok zawodowców ( Zdzisław Maklakiewicz, Stanisław Tym, Ryszard Pietruski, Zofia Czerwińska, Jolanta Lothe, Wanda Stanisławska - Lothe ) oraz przyjaciół twórców, którzy mieli aranżować różne sytuacje, reżyser zaangażował amatorów o szczególnych cechach; nie zabrakło wśród nich ludzi o pewnych aspiracjach artystycznych (Leszek Kowalewski - poeta, zawodowo - serwisant telefonów), hobbistów, czasem megalomanów,
czasem frustratów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)