Trwa ładowanie...
Aktualności

Pietnaście odcisków na Bursztynowej Promenadzie Gwiazd w Gdańsku

Share
Pietnaście odcisków na Bursztynowej Promenadzie Gwiazd w Gdańsku
d3y27n6

Piętnaście odcisków dłoni artystów znalazło się na Bursztynowej Promenadzie Gwiazd na gdańskiej Wyspie Ołowianka.

Do tej pory Festiwale Gwiazd odbywały się w Międzyzdrojach, tam polscy twórcy zostawiali swoje nietypowe "autografy". "Łączność" Gdańska z Międzyzdrojami zapewnia m.in. odsłonięta instalacja z odciskami dłoni 108 artystów, skopiowanymi z Międzyzdrojów, autorstwa prof. Adama Myjaka.

Na gdańskiej promenadzie gwiazd odsłonięto w niedzielę odlewy dłoni 15 artystów. Jako pierwszy swój "odcisk" odsłonił Andrzej Grabowski, później Volker Schloendorff, Andrzej Chyra, Jerzy Maksymiuk, Gabriela Kownacka, Paweł Helle, Grażyna Barszczewska, Janusz Morgenstern, Jerzy Zelnik, Mikołaj Grabowski, Joanna Brodzik, Peter Greenaway i Jerzy Stuhr.

d3y27n6

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ JOANNY BRODZIK
Na uroczystości nie byli obecni Wojciech Kilar i Franciszek Starowieyski, ich dłonie zostały jednak również odsłonięte.

W tym roku na promenadzie po raz pierwszy pojawiły się odciski dłoni artystów z zagranicy, są to Volker Schloendorff, Peter Greenaway.

Centrum tegorocznego Festiwalu Gwiazd, przeniesionego po 10 latach z Międzyzdrojów, jest siedziba Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka nad brzegiem Motławy w centrum miasta. By atmosfera przypominała tę z wcześniejszych festiwali, zostanie tam usypana plaża o powierzchni 6,5 tys. metrów kwadratowych. ANDRZEJ CHYRA W NASZEJ GALERII ZDJĘĆ W ramach Festiwalu Gwiazd w Gdańsku zaplanowano kilkadziesiąt imprez kulturalnych, m.in. koncertów, spektakli teatralnych, wystaw, pokazów filmowych i spotkań z artystami.

Podczas festiwalu m.in. odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu Volkera Schloendorffa "Zapomniana bohaterka" o b.legendarnej działaczce "Solidarności" Annie Walentynowicz, którego zamknięty pokaz zaplanowano na środę, 5 lipca - będzie to ostatni dzień Festiwalu.

Ostatniego dnia festiwalu publiczność będzie miała również okazję obejrzeć m.in. koncert "Dzieci Solidarności" w reżyserii Romana Kołakowskiego, z udziałem m.in. Olgierda Łukaszewicza, Jerzego Zelnika, Ewy Dałkowskiej i Ewy Błaszczyk.

d3y27n6

Podziel się opinią

Share
d3y27n6
d3y27n6