Trwa ładowanie...
d6v5xqx

Podły, okrutny, zły

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
"Podły, okrutny, zły" to amerykański thriller biograficzny w reżyserii Joe Berlingera. Produkcja opowiada historię Teda Bundy'ego, który przez wiele lat skrywał tajemnice wielu brutalnych mordów. W te informacje nie chce uwierzyć Liz Kendall, jego partnerka życiowa, która jednak wkrótce poznaje prawdę. Główne role w filmie zagrali między innymi Zac Efron, Lily Collins, Kaya Scodelario, Haley Joel Osment oraz Jim Parsons.
d6v5xqx
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

Podły, okrutny, zły – opis fabuły

Fabuła filmu "Podły, okrutny, zły" opisuje historię z perspektywy Liz Kendall (w tej roli Lily Collins), która jest partnerką Teda Bundy'ego (Zac Efron). Mężczyzna szybko zdobył jej serce i przez parę lat tworzyli sielankową rodzinę. Sytuacja uległa zmianie, gdy Bundy zostaje aresztowany z powodu popełnienia makabrycznych zbrodni. Okazuje się, że niewinna twarz Teda Bundy'ego skrywała przez lata tajemnice wielu brutalnych mordów. Jego losy wkrótce śledzi cała Ameryka, a jego proces staje się pierwszym w historii, który transmitowano w telewizji. Zauroczone nim kobiety przyjeżdżają na salę sądową i chcą go bronić przed wieloletnim wyrokiem, jednak czy faktycznie jest on tak czarujący, jak się wydaje? Przystojny, czarujący, charyzmatyczny, czy raczej podły, okrutny, zły?

Podły, okrutny, zły – obsada, bohaterowie

Głównymi bohaterami filmu "Podły, okrutny, zły" są Ted Bundy oraz Liz Kendall, w których role wcielili się Zac Efron i Lily Collins. W trakcie realizowania zdjęć do obrazu oboje mieli już na koncie udział w licznych hollywoodzkich produkcjach. Oprócz nich w filmie zobaczymy takie postacie jak Carole Ann Boone, John O'Connell czy Joanna, przyjaciółka Liz, których role odegrali odpowiednio Kaya Scodelario, Jeffrey Donovan i Angela Sarafyan. W obrazie pojawia się również wiele bohaterów drugo- i trzecioplanowych. Ponadto w obsadzie filmu "Podły, okrutny, zły" pojawiają się również:

 • Jim Parsons jako Larry Simpson
 • John Malkovich jako sędzia Edward D. Cowart
 • Haley Joel Osment jako Jerry
 • Dylan Baker jako David Yocom
 • Brian Geraghty jako Dan Dowd
 • James Hetfield jako oficer Bob Hayward
 • Grace Victoria Cox jako Carol Daronch
 • Terry Kinney jako detektyw Mike Fisher
 • Kevin McClatchy jako Ken Katsaris
 • Morgan Pyle jako Molly
 • Ming Wang jako Shirley Lewis
 • Grace Balbo jako dorosła Molly
 • Ally Sereda jako sekretarka Liz
 • Ryan Wesley Gilreath jako zastępca Westerlund
 • Alan B. Jones jako sędzia
 • Maya Berlinger jako studentka w bibliotece
 • Derek Snow jako strażnik

Podły, okrutny, zły – scenariusz, reżyseria

Reżyserem filmu "Podły, okrutny, zły" jest Joe Berlinger. W przeszłości specjalizował się on głównie w filmach dokumentalnych, jednak zrealizował też kilka produkcji filmowych o podobnej tematyce. Za produkcję obrazu, poza Berlingerem, odpowiadali Michael Costigan, Nicolas Chartier, Ara Keshishian oraz Michael Simkin. Scenariusz do filmu "Podły, okrutny, zły" stworzył Michael Werwie. Produkcja powstała na podstawie pamiętników Elizabeth Kendall, które ukazały się na rynku wydawniczym pod tytułem "The Phantom Prince: My Life with Ted Bundy". Muzyka z filmu "Podły, okrutny, zły" powstała z inicjatywy Marco Beltramiego i Dennisa Smitha. Za kinematografię odpowiadał Brandon Trost, a za edycję Josh Schaeffer.

Podły, okrutny, zły – recenzje

Recenzje filmu "Podły, okrutny, zły" okazały się mieszane dla jego twórców. W serwisie Rotten Tomatoes produkcja uzyskała 56 proc. pozytywnych recenzji, natomiast średnia ocena widzów wyniosła 5,75/10. Na stronie Metacritic "Atlantyda" uzyskała ocenę 52/100, co wskazuje na mieszane bądź umiarkowanie pozytywne recenzje. Opinie widzów okazały się równie skrajne. Szczególnie dużo uwagi recenzenci poświęcili umiejętnościom aktorskim głównych bohaterów, a także o sposobie poprowadzenia historii. Budżet filmu "Podły, okrutny, zły" wynosił 4,1 miliona dolarów.

Podły, okrutny, zły – premiera

Premiera filmu "Podły, okrutny, zły" miała miejsce 26 stycznia 2019 roku podczas Festiwalu Filmowego Sundance w Stanach Zjednoczonych. Został on przedstawiony pod tytułem "Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile". Kolejna projekcja filmu odbyła się 13 kwietnia w czasie Niemieckiego Festiwalu Filmów Fantastycznych. Dwa tygodnie później wyświetlono go również w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Newport Beach. W międzyczasie prawa do dystrybucji obrazu nabyła platforma Netflix. 3 maja 2019 roku film "Podły, okrutny, zły" ukazał się w internecie oraz rozpoczęto jego seanse w kinach na całym świecie, które były jednak mocno ograniczone. Polska premiera filmu "Podły, okrutny, zły" miała miejsce 10 maja 2019 roku. Zwiastun "Podły, okrutny, zły" trafił do sieci w lutym 2019 roku.

Podły, okrutny, zły
Tytuł oryginalny

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Gatunek

biograficzny, kryminalny, thriller

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

2019

Data światowej premiery

26.01.2019

Data polskiej premiery

10.05.2019

Reżyser
Muzyka
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6v5xqx
d6v5xqx
d6v5xqx