Polacy o Niemcach i odwrotnie

29 kwietnia rozstrzygnięto konkurs na najciekawszy polski i niemiecki scenariusz krótkometrażowego filmu, których akcja dzieje się w Berlinie i w Warszawie. Polsko-niemiecka edycja projektu CapitalDaydreams jest wspierana finansowo przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Medienboard Berlin Brandenburg.

Międzynarodowe jury w składzie: Magdalena Łazarkiewicz (reżyser), Ansgar Ahlers (producent i inicjator), Oliver Rauch (Medienboard Berlin Brandenburg), Phil Parker (Creative Producer), Heinz Herrmanns (Interfilm Festival Berlin) oraz Dorota Paciarelli (PISF) zdecydowało na swym posiedzeniu w Berlinie jednogłośnie o skierowaniu do produkcji dwóch projektów scenariuszowych.

Epizod warszawski wyreżyseruje Robin Meurer, autora scenariusza p.t. "Warte auf mich!" ("Wait for me!"), zaś epizod berliński Szymon Gonera z Polski ("Mój Berlin").

Polsko-niemiecka edycja projektu CapitalDaydreams jest wspierana finansowo przez PISF oraz Medienboard Berlin Brandenburg. Dorota Paciarelli, Pełnomocnik Dyrektora PISF d.s. Współpracy Polsko-Niemieckiej upatruje w takich projektach pozytywne sygnały dla młodych twórców filmowych z obu stron Odry:

"Siła tego projektu polega na tym, że od samego początku o wszystkim decydują ludzie młodzi, zaś my - inicjatorzy, opiekunowie i producenci - staramy się im tylko pomóc w zrealizowaniu ich osobistej, bardzo intymnej wizji tego, co łączą dzisiaj z Warszawą czy Berlinem. Muszą się dogadać i skutecznie ze sobą współpracować. To taka szkoła koprodukcji: szybka, intensywna i pełna niespodzianek."

Projekt jest częścią projektu CapitalDaydreams, który łączy stolicę Niemiec z wybieranymi co rok stolicami innych krajów na świecie.

Inicjatorzy projektu: niezależna produkcja filmowa z Berlina forseesense (www.forseesense.com), międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych w Berlinie Interfilm (www.interfilm.de) oraz Warszawska Szkoła Filmowa Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy poszukiwali historii fabularnych operujących różnymi środkami wyrazu, pokazującymi każdorazowo obcy punkt widzenia na Berlin i Warszawę, bliskich światom ludzi młodych.

Wybrane przez jury projekty to pełne humoru i niespodzianek historie o tym, jak poszukując kogoś i śledząc konkretne cele, odkrywamy nagle, że tak naprawdę wszystko jest inne, niż nam się wydaje.

Już w dzień po ogłoszeniu wyników obaj laureaci spotkali się w Berlinie na sesji poświęconej dalszej pracy nad scenariuszem. Początek zdjęć planowany jest na czerwiec - lipiec 2007. Przez cały okres trwania projektu organizatorzy CapitalDaydreams i ich partnerzy zapewniają młodym reżyserom profesjonalną opiekę artystyczną w Warszawie i Berlinie.

Jury konkursu CapitalDaydreams podjęło decyzje na podstawie 27 projektów nadesłanych z Polski i z Niemiec.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)