"Polskie Debiuty 2008/2009" - już w sprzedaży
Dwupłytowe wydawnictwo DVD „Polskie Debiuty 2008/2009”, zaprezentowane po raz pierwszy na 49. Krakowskim Festiwalu Filmowym jest już w sprzedaży.
Zawarte na nim filmy z programów „Pierwszy Dokument” i „30 minut” wyprodukowane zostały w 2008 i 2009 roku. Siedem filmów z tegorocznego wydawnictwa znalazło się w oficjalnej selekcji Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych 28. Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie. Są to 4 fabuły: „Moja nowa droga”, „Tysiąc zakazanych krzaków”, „Co mówią lekarze” i „Wszystkie małe kłamstwa Anny” oraz 3 dokumenty: „Bez wizji”, „Kobieta poszukiwana” i „Prawie milioner”.
30.06.2009 11:40
To już trzecia kolekcja DVD z tego cyklu. Tegoroczny zestaw - „Polskie debiuty 2008/2009” zawiera najnowsze filmy z programów: „30 minut” i „Pierwszy Dokument”. Tak jak w ubiegłym roku znalazło się na nim 10 filmów: 5 półgodzinnych fabuł i 5 krótkometrażowych filmów dokumentalnych.
We wszystkich filmach, które znalazły się w zestawie, widz odnajdzie reżyserską, niezależną wizję współczesnej rzeczywistości. „Moja nowa droga” to niezwykle lubiany przez młodą widownię film o konfrontacji dwóch pokoleń we współczesnej Polsce, mocno osadzony w postpeerelowskiej rzeczywistości. W „Tysiącu zakazanych krzakach” Piotr Kielar bawi się postmodernistyczną formą i w zabawny sposób komentuje życie młodych ludzi w wielkim mieście.
„Co mówią lekarze” Michała Wnuka to znakomity, świetnie zagrany, ascetyczny film psychologiczny, który może być pokazany i zrozumiany na całym świecie. We „Wszystkich małych kłamstwach Anny” Krzysztof Bizio poddaje analizie osobowość współczesnej kobiety. „Na kredyt” Przemysława Nowakowskiego to alegoryczna przypowieść o związku młodych ludzi uwikłanych w pułapkę kredytów. Bardzo ciekawe obrazy współczesnej polskiej, ale i europejskiej, rzeczywistości odnaleźć można w filmach z programu „Pierwszy Dokument” – opowieść o międzynarodowym biurze matrymonialnym i jego klientach („Kobieta poszukiwana”) czy o kulturze współczesnych Romów („Agor Dromesko – U kresu wędrówki”).
Wśród nich znalazły się także ciekawe portrety: ultramaratończyka – górnika („Długodystansowiec”), pucybuta z ambicjami („Prawie milioner”) i niewidomego chłopaka, który stara się realizować w życiu swoje cele bez ograniczeń jakie stawia mu kalectwo („Bez wizji”).
Filmy z trzech edycji programu „30 minut” zdobyły uznanie w Polsce i na świecie, były prezentowane na najważniejszych polskich i zagranicznych festiwalach filmowych: w Gdyni, Wrocławiu, Koszalinie, Krakowie oraz w Cannes, Clermont–Ferrand, St. Petersburgu, czy Brescie.
Zestaw ten tradycyjnie miał swoją premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Część nakładu trafi również bezpośrednio do dyrektorów festiwali filmowych w Polsce i zagranicą, przedstawicieli telewizji, dystrybutorów, dziennikarzy filmowych i innych osób zawodowo związanych z kinem oraz polską kinematografią, tak aby dotrzeć do jak najszerszej publiczności oraz stymulować karierę festiwalową wszystkich filmów.
Programy „30 minut” i „Pierwszy dokument” są wspólnymi przedsięwzięciami Stowarzyszenia Filmowców Polskich, TVP SA, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, powstały także przy wsparciu szkół filmowych z Łodzi i Katowic. Koordynatorem programu i wiodącym producentem filmów do marca 2008 r. było Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Od marca 2008 roku funkcję tę sprawuje Studio Munka, powołane przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich przez SFP, PISF, MKiDN i TVP do produkcji debiutów filmowych.